Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Rada Warszawy nie miała podstaw prawnych, by zdecydować o stosowaniu się do wszystkich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, w tym tych, które nie będą publikowane. Przypomnijmy, że stanowisko to zaproponowała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska z PO, a przeszło ono głosami radnych z tej partii, przy sprzeciwie radnych PiS. Sprawa dotyczy stanowiska Rady Warszawy z 21 kwietnia 2016 roku.
Wcześniej wojewoda mazowiecki w rozstrzygnięciu nadzorczym z 14 czerwca 2016 r. również stwierdził nieważność stanowiska Rady m.st. Warszawy.
W uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazał, że stanowisko zostało podjęte bez podstawy prawnej – w treści jej nie wskazano i nie ma przepisu, który mógłby ją stanowić. Przyjmując stanowisko Rada przekroczyła swoje kompetencje, wychodząc poza zakres zadań własnych i zleconych gminie – powiedziała Ewa Filipowicz, rzecznik prasowa wojewody mazowieckiego.
Podkreśliła, że sąd uzasadnił również, iż:
zakres spraw, jakie podlegają kompetencji gminy ma znaczenie lokalne i wymiar ograniczony do potrzeb wspólnoty, zaś rada gminy nie ma uprawnień w zakresie wskazywania zasadności działań prawnych zewnętrznych i niezależnych instytucji oraz oceny ich działania z punktu widzenia prawa.
Przypomnijmy, że 21 kwietnia 2016 roku Rada Warszawy zdecydowała, że przy podejmowaniu uchwał będzie się stosować do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, także tych, które nie będą publikowane. Stanowisko to zaproponowała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO); przeszło głosami radnych PO, przy sprzeciwie radnych PiS.
W stanowisku podkreślono, że zgodnie z konstytucją orzeczenia TK "mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne". Ponadto radni zwrócili się do prezydent Warszawy, aby w działalności urzędu miasta i innych miejskich jednostek organizacyjnych, w szczególności przy wydawaniu decyzji administracyjnych uwzględniane były wszystkie orzeczenia TK, także te, które nie zostaną opublikowane, jednak 29 grudnia 2016 r. w "Dzienniku Ustaw" opublikowano 15 niepublikowanych wcześniej wyroków TK - co przewidywała ustawa "Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK".