Dziś w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyła się konferencja prasowa dotycząca prezentacji projektu wystawy stałej Muzeum. - To będzie ważne miejsce na muzealnej mapie Polski pokazujące trudną historię, odwagę i siłę polskiego narodu. W Muzeum będzie część poświęcona: Żołnierzom Wyklętym, Więźniom Politycznym i Bezpiece. Tutaj była symboliczna polska Golgota – mówił Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.
Wiceminister Jaki mówił też, że na Rakowieckiej będzie można zwiedzić autentyczne cele gdzie przebywał rtm. Witold Pilecki czy gen. August Emil Fieldorf „Nil”, a także zobaczyć jak wyglądały stalinowskie przesłuchania.
- Udało nam się na przejść wszystkie etapy prac koncepcyjnych i złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę Muzeum. Jeżeli ten wniosek zostanie zrealizowany to będzie można ogłosić przetarg na prace budowlane. Jak wszystko dobrze pójdzie, to muzeum będzie można otwierać na początku 2023 r.
– mówił Patryk Jaki.
(materiały prasowe)
- W Muzeum będą trzy wielkie segmenty wystawiennicze: Żołnierze Wyklęci, Więźniowie Polityczni i Bezpieka, a także miejsce pamięci narodowej jakim jest X Pawilon. Będzie też centrum edukacyjne, miejsce spotkań dla kombatantów i rekonstruktorów, a także przestrzeń na wystawy czasowe
– podkreślił dyrektor muzeum Jacek Pawłowicz.
- Wystawa o Żołnierzach Wyklętych będzie miała największą powierzchnię 3.6 tys. m/kw. Będziemy rekonstruować np. ziemiankę partyzancką według planów, jakie zachowały się w archiwach IPN. Będzie to wystawa bardzo nowoczesna i multimedialna. To będzie wystawa nowatorska i imponująca
– powiedział Paweł Szabłowski, wicedyrektor muzeum.
Wystawa o Żołnierzach Wyklętych będzie zaczynać się od jeziora Narocz na Wileńszczyźnie i zbrodni popełnionej przez sowieckich partyzantów na oddziale Armii Krajowej dowodzonym przez por. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica” w sierpniu 1943 r., ukazywać działania Armii Krajowej, która będzie podstawą opowieści, a także Narodowe Siły Zbrojne i inne organizacje. Poznamy wszystkie aspekty życia Żołnierzy Wyklętych - wywózki, konspirację, operację „Ostra Brama”.
Według dyrekcji Muzeum - nie będzie epatowania okrucieństwem, ale trudne sprawy też będą pokazywane.
Więźniowie Polityczni będą przedstawieni poprzez procesy polityczne i wielobarwność środowisk opozycyjnych, struktur i metody działań.
(materiały prasowe)
- Tutaj nie tworzymy nowej historii, ale pokazujemy prawdę o tamtych czasach
– mówił Jacek Pawłowicz. Na wystawie pokazane zostaną też metody działań komunistycznej bezpieki.