Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Szef MSZ odpowiada Komisji Weneckiej w sprawie reformy sądownictwa

Jutro delegacja Komisji Weneckiej rozpoczyna kolejną wizytę w Warszawie. Tym razem będzie przygotowywać opinię na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze oraz zapowiedź wydania opinii dotyczących ustaw o reformie sądownictwa. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował, że Polska \"nie akceptuje zewnętrznych interwencji\" w proces reformy sądownictwa.

Minister Witold Waszczykowski został poproszony o komentarz do kolejnego przyjazdu delegacji Komisji Weneckiej w ramach przygotowania opinii na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze oraz zapowiedzi wydania opinii dotyczących ustaw o reformie sądownictwa.

Reklama

Uważam, że proces, który w tej chwili prowadzimy, czyli demokratyzacja i reforma sądownictwa to jest wewnętrzna sprawa Polski. To nie jest kwestia ani Unii Europejskiej, ani instytucji międzynarodowych. My nie wymyślamy niczego innego, nie burzymy trójpodziału władzy, nie odstępujemy od niezależności sądownictwa. My tylko importujemy rozwiązania głównie administracyjne do naszego systemu sądownictwa po to, aby przyspieszyć, by doprowadzić do tego, aby był bardziej efektywny. Tego oczekiwali Polacy – poinformował.

Pamiętam, że byłem bardzo zaskoczony, kiedy sześć lat temu zostałem posłem, to przez wiele miesięcy ponad 90 procent interwencji i próśb, jakie przychodziły do mojego biura poselskiego, dotyczyło sądów, wyroków, braku wyroków, przewlekłości procesów. Tego oczekują Polacy, między innymi dlatego wygraliśmy dwa lata temu, a poparcie dla tej reformy jest bardzo duże. Nie będziemy akceptować zewnętrznych interwencji w ten proces transformacji tego systemu – dodał szef MSZ.

Komisja Wenecka wyda w grudniu nie jedną, ale dwie opinie dotyczące Polski: ustawy o prokuraturze oraz projektu ustaw na temat reformy sądownictwa i ustawy o ustroju sądów powszechnych. Początkowo zapowiadano, że w grudniu podczas sesji plenarnej KW, organu doradczego Rady Europy, przyjęta zostanie opinia na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze. O wydanie opinii na temat tej ustawy poprosił w maju Komitet Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

W ramach przygotowań do sporządzenia opinii delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce w środę i czwartek.

Reklama