Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zakończyła śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej uszczupleń podatkowych w związku z obrotem paliwami płynnymi. Skarb Państwa mógł stracić w wyniku działalności szajki ponad 20 milionów złotych.
Jak ujawniła Prokuratura Krajowa aktem oskarżenia objętych zostało siedem osób, które usłyszały zarzuty popełnienia 38 przestępstw.
"Wszystkim oskarżonym zarzucono działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej założonej i kierowanej przez Artura T., która w okresie od stycznia 2012 roku do czerwca 2014 roku zajmowała się popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, dokumentom oraz przestępstw skarbowych, polegających na dokonywaniu uszczupleń należności podatkowych w podatku od towarów i usług (VAT) oraz w podatku akcyzowym. Wiązało się to z poświadczaniem nieprawdy w dokumentach, podrabianiem dokumentów oraz podejmowaniem czynności, które miały na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z popełnionych czynów zabronionych, polegających na dokonywaniu uszczupleń podatkowych – należności Skarbu Państwa" - wylicza prokuratura.
I dodaje:
"w związku z działaniem tej zorganizowanej grupy przestępczej zostały uszczuplone i narażone na uszczuplenie należności podatkowe Skarbu Państwa w podatku akcyzowym i podatku od towarów i usług w kwocie łącznej opiewającej na blisko 24 miliony złotych".
Jak działali oszuści? Mieli dwa sposoby:
"Pierwszy polegał na tym, że członkowie grupy przestępczej sprowadzali z Niemiec olej smarowy w ramach wewnątrzwspólnotowej procedury nabycia towarów, który następnie był sprzedawany w Polsce różnym nabywcom jako olej napędowy na podstawie poświadczających nieprawdę, bądź podrobionych faktur VAT, wystawionych w imieniu kontrolowanych przez nich spółek prawa handlowego, bez opłacania należnego podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
Drugim modelem działania grupy było sprowadzanie z Niemiec oleju napędowego nabywanego w ramach procedury wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru przez spółki prawa handlowego kontrolowane przez członków grupy przestępczej, które następnie sprzedawały go bez uiszczenia należnego podatku od towarów i usług kolejnym podmiotom, które pozorując normalny obrót gospodarczy finalnie dostarczały go firmie z branży paliwowej, która prowadziła jego detaliczną dystrybucję".