Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby w związku z powoływaniem się na wpływy w prokuraturze. Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik potwierdził, że wśród zatrzymanych jest były senator oraz adwokaci z Wrocławia.
CBA zatrzymało dwoje wrocławskich adwokatów, byłego senatora i jego syna. Sprawa dotyczy korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Zatrzymani w środę przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, to dwoje adwokatów z Wrocławia, b. senator i jego syn.
- poinformował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Zatrzymani przez CBA mieli powoływać się na wpływy w prokuraturze.
CBA zatrzymało dwoje wrocławskich adwokatów byłego senatora i jego syna. Sprawa dotyczy korupcji w wymiarze sprawiedliwości.
— Maciej Wąsik?? (@WasikMaciej) 26 czerwca 2019
Według nieoficjalnych informacji ze źródeł bliskich śledztwu jednym z zatrzymanych adwokatów jest Ryszard B., występujący m.in. podczas prac komisji ds. afery hazardowej jako pełnomocnik Ryszarda Sobiesiaka. Drugą z zatrzymanych jest mec. Agnieszka G.
Z naszych ustaleń wynika, że w przypadku senatora chodzi o polityka Unii Demokratycznej, byłego burmistrza Świebodzic Jana W., a także jego syna Tomasza W.
CBA zatrzymało 4 osoby -adwokatów Ryszarda B. i Agnieszkę G., oraz byłego senatora Unii Demokratycznej, b. burmistrza Świebodzic Jana W., a także jego syna Tomasza W., w związku z powoływaniem się na wpływy w prokuraturze oraz udzielaniem korzyści majątkowej prokuratorowi. https://t.co/rJKSScJp3F
— PiS Dolnośląskie (@PiS_Dolnoslask) 26 czerwca 2019
Z nieoficjalnych informacji wynika, że to dopiero początek zatrzymań, a całe śledztwo to odprysk afery hazardowej i tzw. afery w Sądzie Najwyższym, które zostały odłożone za czasów rządów poprzedniej koalicji.
Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że zatrzymało w środę cztery osoby, które miały powoływać się na wpływy w prokuraturze. Miały dać łapówkę prokuratorowi w łącznej kwocie nie większej niż 10 tys. zł.
Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził, że zatrzymania to wynik wspólnych działań delegatur CBA we Wrocławiu i Szczecinie.
Zatrzymanym osobom po dostarczeniu ich do nadzorującej to śledztwo Prokuratury Regionalnej w Szczecinie zostaną przedstawione zarzuty dotyczące udzielania korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu i powoływania się wpływy w instytucjach państwowych.
- powiedział Brodowski.
Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że do zdarzeń będących przedmiotem śledztwa doszło w latach 2009-10. Śledczy mieli ustalić, że pieniądze zostały przekazane prokuratorowi w zamian za prowadzenie postępowania karnego w sposób zgodny z oczekiwaniami udzielających łapówkę.