Podczas dzisiejszego posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu procedowano specustawę dotyczącą Westerplatte. Podczas obrad nie brakowało emocji. Ostatecznie komisja przyjęła poprawki do ustawy, a prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, zapowiedziała, że zwróci się z prośbą do prezydenta RP Andrzeja Dudy o rozważnie złożenia podpisu pod specustawą.
Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła dzisiaj wniosek o odrzucenie specustawy dot. Westerplatte. Następnie przyjęła poprawki, które – jak podkreślają ich pomysłodawcy - przede wszystkim zmierzają do "poprawienia, usprawnienia procesu inwestycyjnego, wyłączenia też możliwości powstawania w przyszłości kolejnych sporów między np. miastem a inwestorem”.
Procedowaniu specustawy w komisji towarzyszyły spore emocje.
Wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas posiedzenia powiedział:
- Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. chcemy zbudować razem z miastem Gdańsk. To ważne miejsce dla Polski
Sellin podkreślił też, że nadal czeka na odpowiedź prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz w sprawie oddelegowania przez nią czterech przedstawicieli do Komitetu Budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Jak dodał, będzie to komitet decyzyjny, który "będzie miał wpływ na to, jak to muzeum plenerowe będzie wyglądało".
Sellin wyjaśnił, że propozycja prezydent Dulkiewicz była taka, żeby wycofać się ze specustawy, a to - jak powiedział - jest niemożliwe.
- Ta specustawa załatwia sprawę struktury właścicielskiej w ogóle na półwyspie (Westerplatte), a nie tylko tego, co należy do miasta Gdańska, bo to jest 1/5 terenu
- poinformował Sellin. Zaznaczył, iż specustawa przewiduje, że ci którzy będą musieli oddać tereny na rzecz budowy muzeum, w tym miasto Gdańsk, dostaną odszkodowania.
Wiceminister kultury mówił też, że w tym roku, zgodnie z ponad dwudziestoletnią tradycją, obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte zorganizuje miasto Gdańsk. Dodał, że na tych uroczystościach będzie delegacja rządowa i parlamentarna. Wyraził przekonanie, że przybędzie premier Mateusz Morawiecki.
- A niezależnie od tego, my też organizujemy różne uroczystości i 23 sierpnia w Gdańsku w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow, i 1 września w Muzeum II Wojny Światowej - wielka wystawa, koncerty, i odsłonięcie pomnika Witolda Pileckiego w Gdańsku 17 września w rocznicę agresji sowieckiej na Polsce
- powiedział Sellin.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że warunkiem podjęcia rozmów na temat Westerplatte jest "wycofanie prac nad specustawą, bo kiedy ustawa zostanie przyjęta żadnej rozmowy już nie będzie". Według prezydent Gdańska, "są takie przepisy, które mówią, że można oddać grunt gminy na różne cele na okres do trzech lat, bez konieczności przyznawania tego uchwałą rady miasta, i tak stało się decyzją prezydenta Pawła Adamowicza".
- Ten okres trzyletni właśnie 14 czerwca się zakończył i nie zdecydowałam się przedłużyć tego czasu, ponieważ byłaby potrzebna do tego uchwała rady miasta
- mówiła Dulkiewicz.
Po posiedzeniu senackiej komisji Dulkiewicz zadeklarowała, że będzie "prosiła prezydenta Andrzeja Dudę – kiedy skończy się proces legislacyjny w parlamencie specustawy ws. Westerplatte - żeby rozważył kwestię jej podpisania". Jej zdaniem, podczas senackiej komisji "była próba rozmowy, próba dyskusji". Podkreśliła, że oferta miasta Gdańsk dotycząca realnej współpracy w sprawie pamięci o Westerplatte "jest nadal aktualna".
Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz z PO mówił dzisiaj, że Jarosław Sellin "usiłuje przejąć Westerplatte siłą" i że "ze specustawy tworzy narzędzie do niszczenia wspólnoty historii, którą mamy w Gdańsku".
- Panie ministrze: słowa, słowa, słowa od pana płyną – powiedział wicemarszałek Senatu.
- A jakie są fakty? Pan demoluje to, co inni stworzyli. Pan demoluje to, co do dla zbiorowości jest niezmiernie ważne – ocenę historii, wspólnotę historii, bo my przecież w Gdańsku mamy wspólnotę historii
– podkreślił Borusewicz. Jak wskazał, specustawa była przewidziana do szczególnie ważnych inwestycji gospodarczych. "Z tej specustawy (…) tworzy pan narzędzie do niszczenia tego, co zostało zbudowane" - ocenił wicemarszałek Senatu.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki przedstawił wizję zagospodarowania Westerplatte przez jego placówkę.
- Nasza propozycja zakłada stworzenie plenerowego muzeum na Westerplatte poprzez zagospodarowanie terenu w sposób uwzględniający przywrócenie historycznego układu drogowego w poszanowaniu dla walorów przyrodniczych terenu i stworzenie spójnej ścieżki edukacyjnej obejmującej wszystkie historyczne obiekty
- przekonywał senatorów Nawrocki. Podkreślił też, że przedstawiana m.in. przez niego koncepcja Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest otwarta na dyskusję. "Ta koncepcja jest pewną wizją, którą chcemy dyskutować w komitecie honorowym, chcemy dyskutować z konserwatorami i z architektami" - zaznaczył.
Przypomniał też, że w ciągu ostatnich dwóch lat udało się kierowanej przez niego placówce wypracować kompromis i porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Spraw Zagranicznych - mimo że kierowana przez niego placówka nie miała "ani centymetra kwadratowego ziemi na półwyspie Westerplatte". Wyjaśnił przy tym, że wkrótce Muzeum II Wojny Światowej pozyska dwa ważne obiekty na półwyspie Westerplatte: elektrownię i wartownię nr 4. "W jednym z tych dwóch obiektów - 1 września 2019 r. - wbudowany zostanie kamień węgielny (pod przyszłą placówkę muzealną)" - poinformował.
Senator Jan Maria Jackowski (PiS), który został wybrany na sprawozdawcę komentował: "nie rozumiem całego tego sporu wokół tej ustawy, jedyne racjonalne wytłumaczenie, że jest to stricte spór polityczny, a nie merytoryczny. Wszyscy deklarują, że chcą dobrze, ale jest jak jest. Nie rozumiem władz Gdańska, (...) które zamiast wspólnie coś budować, próbują w jakiś sposób przeciwdziałać godnemu upamiętnieniu tego miejsca" - mówił Jackowski.