Słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który przyznał, że wśród Polaków, ale również Rosjan, Ukraińców, czy Żydów, byli pojedynczy ludzie popełniający zbrodnie podczas II wojny światowej, wywołało falę zdumiewających komentarzy. Niestety, nie zabrakło również manipulacji. I na ten temat rozmawiali goście programu \"Woronicza 17\". - Niektóre środowiska w Izraelu i wśród diaspory żydowskiej faktycznie próbują nakręcić coś w rodzaju histerii antypolskiej i próbują nakręcić jednostronną, histeryczną interpretację słów premiera Mateusza Morawieckiego - mówił prof. Andrzej Zybertowicz.
Podczas jednego z paneli sobotniej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, szef polskiego rządu został zapytany przez dziennikarza "New York Times" Ronena Bergmana o nowelizację ustawy o IPN. Dziennikarz przedstawił historię swojej matki, która - jak mówił - urodziła się w Polsce, a w trakcie II wojny światowej wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na gestapo przez Polaków.
- Jeśli dobrze rozumiem, po uchwaleniu tej ustawy byłbym uznany za przestępcę w pańskim kraju ze względu na to, co mówię? - zapytał dziennikarz.
W odpowiedzi Mateusz Morawiecki podkreślił, że "jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze". "Tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy" - dodał premier.
O reakcję - zwłaszcza przedstawicieli władz Izraela - na te słowa byli pytani goście programu "Woronicza 17" w TVP Info.
Doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz stwierdził:
- Niektóre środowiska w Izraelu i wśród diaspory żydowskiej faktycznie próbują nakręcić coś w rodzaju histerii antypolskiej i próbują nakręcić jednostronną, histeryczną interpretację słów premiera - ocenił.
- Problem polega na tym, że Holocaust stał się fundamentem nowoczesnej tożsamości żydowskiej i tak samo jak środowiska żydowskie zarzucają Polakom, że nie przepracowaliśmy traumy współudziału jakiejś części Polaków w zbrodniach wobec Żydów, tak samo, wydaje się, że współczesna świadomość izraelska nie przepracowała traumy - która jest przecież historycznie udokumentowana - kolaboracji pewnej części środowisk żydowskich z Niemcami w czasie tej zbrodni - mówił doradca prezydenta.
Jego zdaniem "na razie dominuje przekaz polityczny nad wolą prawdy"; jednak, jak mówił, w Izraelu jest wystarczająca ilość "intelektualistów i historyków wysokiej próby", aby ci wraz z polskimi badaczami mogli dojść "w trudnym dialogu" do "wspólnego określenia prawdy".
Z kolei Marek Suski uważa, że "musimy bronić prawdy historycznej" i premier Morawiecki to robi.
- Jeżeli to będzie oparte na - chyba - kampanii wyborczej, jaka jest w tej chwili w Izraelu i poszukiwaniu takiego sposobu na to, żeby pozyskiwać głosy, to eskalacja może być, natomiast jeżeli będziemy opierać się na prawdzie, na tym, co do tej pory premier Morawiecki zrobił w sprawie potępienia Holokaustu, oddania czci ofiarom tego straszliwego mordu, to wtedy, jeżeli prawda ma szansę zwyciężyć, a jestem przekonany że ma, to te słowa powinny zostać uznane jako stwierdzenie oczywistych faktów
– stwierdził Marek Suski w TVP Info.
.@AndZyberto: niektóre środowiska w Izraelu próbują nakręcić coś w rodzaju histerii antypolskiej, nakręcić jednostronną interpretację słów premiera @MorawieckiM#Woronicza17 #wieszwiecej @prezydentpl pic.twitter.com/w3EPGZtEPs
— TVP Info ???????? (@tvp_info) 18 lutego 2018
.@mareksuski: musimy bronić prawdy historycznej i swojego honoru, bo my jako naród stanęliśmy w godzinie próby po stronie prawdy i po stronie Żydów#Woronicza17 #wieszwiecej @pisorgpl pic.twitter.com/jmhibG4pzE
— TVP Info ???????? (@tvp_info) 18 lutego 2018