Senat wybrał w piątek 21 ławników do Sądu Najwyższego w ramach wyboru uzupełniającego. Poparcia senatorów nie uzyskały cztery kandydatury.
Wybór Senatu był zgodny z rekomendacjami senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji, która we wtorek wysłuchiwała kandydatów na ławników.
Głosowanie Senatu odbyło się w piątek po godz. 13, a senatorowie oddawali głosy za pomocą imiennych kart wrzucanych do urny. Następnie ogłoszono przerwę na podliczenie głosów i po godz. 15 ogłoszono wyniki.
Ławników wybiera Senat w głosowaniu jawnym. Kandydatów mogły zgłaszać stowarzyszenia i inne organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie odrębnych przepisów, z wyłączeniem partii politycznych, a także grupy co najmniej 100 obywateli mających czynne prawo wyborcze.
Wybór ławników przez Senat wynika z ustawy o SN obowiązującej od 3 kwietnia ub.r. Na jej podstawie I prezes SN zarządzeniem ustaliła, że ma być 36 ławników pierwszej kadencji. Wcześniejszy nabór ławników SN odbył się w maju 2018 r., a poprzedni został dokonany przez Senat w końcu czerwca ub.r. Wówczas wybrano 13 ławników (później dwóch złożyło rezygnację), dlatego konieczny był nabór uzupełniający, który zainicjowano w końcu stycznia br. Ławnicy wybrani w czerwcu ub.r. czekają na złożenie ślubowania przed I prezes SN, które prawdopodobnie nastąpi po wyborze uzupełniającym.
Kadencja ławników – zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym – rozpocznie się w dniu złożenia ślubowania, a zakończy 31 grudnia 2021 r. Przepisy przewidziały możliwość orzekania w SN w okresie przejściowym - do złożenia ślubowania - przez ławników z Sądu Okręgowego w Warszawie i Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.