Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Rzecznik Praw Obywatelskich o działaniach Sienkiewicza: "Niedopuszczalny mechanizm". Wskazał rozwiązanie

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku wysłanym do ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza podkreślił, że także jego działania, jako ministra, były oparte na niekonstytucyjnej normie prawnej. Wezwał do nowelizacji ustawy, tak, by władze mediów publicznych wybierała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek
Zbyszek Kaczmarek - niezalezna.pl

Nominaci Bartłomieja Sienkiewicza 20 grudnia weszli do siedzib mediów publicznych, twierdząc, że są jej legalnymi władzami na mocy zmian przeprowadzonych przez ministra w ramach kodeksu spółek handlowych. O tym, że to działanie bezprawne, wypowiadało się wiele prawniczych autorytetów. Dołączył do nich Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek. Wskazał, że zarówno poprzednie przepisy, jak i decyzja Sienkiewicza, nie były w tym przypadku odpowiednie.

Sienkiewicz działał bezprawnie

Minister kultury, siłą zmieniając media publiczne, twierdził, że Rada Mediów Narodowych jest niekonstytucyjna. Ale sam działał... bezprawnie. Na co także wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. 

- Legitymacja zarządów i rad nadzorczych, powoływanych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 r. opiera się na niekonstytucyjnej normie prawnej Dotyczy to zarówno organów powołanych przez Radę Mediów Narodowych, jak też przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wskazał RPO Wiącek. 

"Na gruncie Konstytucji niedopuszczalny jest mechanizm zakładający powoływanie członków zarządów i rad nadzorczych spółek rtv bezpośrednio przez rząd czy członków rządu. Nie ma przy tym znaczenia czy ma to podstawę w przepisach prawa spółek handlowych" - podkreślił rzecznik. 

W ocenie Wiącka, "przywrócenie podstaw prawnych wymaga nowelizacji przepisów, a konieczne jest włączenie Krajowej Rad Radiofonii i Telewizji w procedury powoływania i odwoływania władz mediów publicznych". 

- Rada Ministrów, jej członkowie, jak również pozakonstytucyjne organy, takie jak RMN, nie powinny mieć bezpośredniego wpływu na skład organów spółek rtv - stwierdził rzecznik.

RPO: Władze mediów powinna wybierać KRRiT

Sienkiewicz, uzasadniając swój zamach na media, powoływał się m.in. na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku. TK stwierdził jednak wówczas zarówno niekonstytucyjność nieprzyznania KRRiT prawa do udziału w procedurze powoływania i odwoływania zarządów i rad nadzorczych w mediach publicznych. Dodał również, że  niedopuszczalne z punktu widzenia Konstytucji jest powierzenie kompetencji, które powinny należeć do KRRiT, organowi „powiązanemu - choćby w niewielkim wymiarze - z rządem”.

- Z powyższego wynika, że na gruncie Konstytucji niedopuszczalny jest mechanizm zakładający powoływanie członków zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji bezpośrednio przez rząd czy członków rządu - podkreślił rzecznik praw obywatelskich.

Wiącek wskazał Sienkiewiczowi, co należy zrobić w tej sprawie - znowelizować ustawę.

Nowelizacja ta powinna odpowiadać zaleceniom przedstawionym w  wyroku TK K 13/16 i w dotychczasowych wystąpieniach RPO. Przede wszystkim konieczne jest włączenie KRRiT w procedury powoływania i odwoływania władz mediów publicznych. Rada Ministrów, jej poszczególni członkowie, jak również pozakonstytucyjne organy, takie jak Rada Mediów Narodowych, nie powinny mieć bezpośredniego wpływu na skład organów spółek publicznej radiofonii i telewizji

– napisał Wiącek.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ REPUBLIKA NA ŻYWO:

 



Źródło: niezalezna.pl

#Marcin Wiącek #Bartłomiej Sienkiewicz #bezprawie Tuska

mk