Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Rusza opieka w klasach I-III, niedługo konsultacje dla maturzystów. Przedstawiamy ustalenia

Od dzisiaj w szkołach podstawowych będą organizowane zajęcia dla klas I-III, jednocześnie nadal będzie organizowana nauka zdalna. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że tak jak w przypadku uruchamiania przedszkoli, sytuacja w szkołach będzie monitorowana. Ustalono wymagania, jakie spełnić muszą placówki, aby zachować bezpieczeństwo uczniów.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Rzecznik MEN, Anna Ostrowska poinformowała również, że uruchomione zostaną także konsultacje dla uczniów klas VIII i maturzystów. Dla klas I-III szkoły będą pełniły głównie funkcję opiekuńczą, aby móc częściowo odciążyć rodziców. Forma dydaktyczna oferowanych zajęć będzie zaś zależała od warunków epidemicznych panujących na terenie danej gminy, w której szkoła się znajduje. "Istotna jest również możliwość spełnienia wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej" - wskazała.

Szykują się na najmłodszych

W czasie minionego tygodnia dyrektorzy wraz z nauczycielami przygotowywali plan pracy z uczniami, ustalając zakres modyfikacji programu nauczania, aby dostosować podstawę programową dla uczniów, którzy przyjdą do szkoły, jak i tych, którzy zostaną w domu.

Jak informuje resort edukacji, zajęcia wynikające z realizacji podstawy programowej w klasach I-III szkoły podstawowej prowadzić będą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze wychowawcy świetlic szkolnych i w miarę możliwości inni – wskazani przez dyrektora szkoły – nauczyciele. Dyrektor, mając na uwadze warunki organizacyjne, zdecyduje o podziale uczniów do poszczególnych grup i ustali, którzy nauczyciele będą prowadzili zajęcia

W wytycznych MEN, MZ i GIS zapisano, że w grupie będzie mogło przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej jednak niż o dwoje. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów. W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele. Wskazano by ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.

Ministerstwo ustaliło minimalną przestrzeń (mnie mniejsza niż 4 mkw na jedną osobę) oraz nakazało przypisanie każdej grupy na stałe do jednej sali. Podane zostały także zasady dezynfekcji przedmiotów oraz wietrzenia sal.

W wytycznych zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi. Również sprzęt używany na boisku musi być regularnie czyszczony. Dla dzieci, których rodzice zgłosili taką chęć, organizowane będą dodatkowe zajęcia świetlicowe. 

Zasady także dla rodziców

Obostrzeniami objęci zostali także rodzice, którzy mają zachowywać zasady dystansu społecznego w czasie przyprowadzania i odbierania dzieci. Z nimi zaś wchodzić mogą jedynie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasad dystansu. Rygorystycznie mają być używane wszelkie środki ostrożności (maseczki, rękawiczki lub dezynfekcja).

Podkreślono, że do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną oraz, że uczniowie do szkoły mogą być przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.

Szkołom rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (co najmniej jeden termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. Przedstawione zostały dokładne wytyczne, co robić w przypadku wykrycia objaw zakażenia zarówno u dzieci, jak i pracowników placówki. 

"Starszaki" na konsultacjach

W ubiegłym tygodniu do dyrektorów szkół podstawowych, szkół muzycznych I stopnia i do poradni psychologiczno-pedagogicznych przekazane zostało pismo z Ministerstwa Zdrowia z prośbą o składanie deklaracji dotyczących chęci otrzymania automatycznych dyspenserów i płynów do dezynfekcji. Resort edukacji zapowiada, że będzie też możliwość składania takich deklaracji przez szkoły ponadpodstawowe.

Rzeczniczka prasowa MEN przypomniała, że od poniedziałku w szkołach będą mogły odbywać się konsultacje dla uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz maturzystów.

Już wkrótce będą oni zdawali egzaminy, w związku z tym osobisty kontakt z nauczycielami i konsultacje przed tym ważnym wydarzeniem mogą być dla nich niezwykle istotne

- powiedziała Ostrowska.

Podała, że od 1 czerwca możliwość konsultacji zostanie rozszerzona. "Wszyscy chętni uczniowie będą mogli wówczas spotkać się ze swoimi nauczycielami, aby wyjaśnić trudniejsze partie materiałów, zasięgnąć ich pomocy lub poprawić swoje oceny" - wyjaśniła.

MEN, MZ i GIS przygotowały także szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji konsultacji dla uczniów.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca w szkołach nie odbywają się zajęcia stacjonarne. Od 25 marca szkoły mają obowiązek prowadzenia nauczania zdalnie. Przedszkola i żłobki, które zostały w analogiczny sposób zamknięte w marcu od 6 maja mogą być otwarte. Decyzje podejmują organy prowadzące, muszą przy tym stosować się do wytycznych resortów edukacji, zdrowa i GIS.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#szkoła #zajęcia dydaktyczne #opieka nad dzieckiem #szkoły podstawowe

tm