10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Nawrocki: Niestety, znów zaczynają być aktualne

- Mamy sytuację w Polsce, w której prezydent stołecznego miasta walczy z krzyżami, z drugiej strony następuje proces reubekizacji, a więc przywracania przywilejów funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, podczas gdy wielu ludzi Solidarności żyje poniżej przeciętnej - mówił podczas spotkania z Klubowiczami "Gazety Polskiej" prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Nawiązując do dzisiejszej rocznicy przyznał, że "porozumienia sierpniowe niestety znów zaczynają być aktualne".

Dr Karol Nawrocki
Dr Karol Nawrocki
Konrad Falecki - Gazeta Polska

Drugiego dnia X Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” przed południem nastąpiło łączenie online z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karolem Nawrockim. Szef IPN-u skupił się na dzisiejszej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

- Chciałbym się podzielić refleksją dotyczącą 44. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. To pierwsze obchody podpisania porozumień sierpniowych od wielu lat, które pozostają tak bardzo aktualne w obliczu postulatów Solidarności - rozpoczął.

Przyznał, że „mamy sytuację w Polsce, w której prezydent stołecznego miasta walczy z krzyżami, z drugiej strony następuje proces reubekizacji, a więc przywracania przywilejów funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, podczas gdy wielu ludzi Solidarności żyje poniżej przeciętnej”.

- Porozumienia sierpniowe niestety znów zaczynają być aktualne. Część z nich jest niezrealizowana, o część trzeba nadal walczyć. Wolność, o którą walczyła Solidarność w sierpniu w roku 1980 roku była wolnością daleko od aroganckiego imperializmu. Była dążeniem do tego, aby wolność "do" grupy liczyła się z tradycją, historią, z przywiązaniem do najważniejszych wartości. Była to walka wspólnoty w definiowaniu swojej wspólnoty, suwerenności

- przypominał.

Zdaniem prezesa IPN „dzisiejsza wolność, która sączy się niestety w Europie i w Polsce, ma w sobie gen aroganckiego imperializmu”.

- W tej odsłonie wolność ma być odcięciem jednostki od wszelkich zobowiązań zewnętrznych i odcięciem jednostki od tradycji i kultury. W rocznicę podpisania porozumień sierpniowych chce więc powiedzieć, że wolność Solidarności była wolnością w odpowiedzialności za narodową wspólnotę, za tradycję. Definiowanie tej wolności odbywało się w warunkach uszanowania tego wszystkiego, co buduje nas Polaków jako narodową wspólnotę - podkreślił dr Nawrocki.

Państwowy pogrzeb ofiar niemieckich zbrodni – Chojnice

Szef IPN zapowiedział też wyjątkowe wydarzenie w nadchodzącym tygodniu.

2 września 2024 r. o godzinie 11:00 w Bazylice Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach odbędzie się msza święta pogrzebowa szczątków ponad 700 ofiar niemieckich zbrodni odnalezionych w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na terenie Doliny Śmierci w Chojnicach. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale IPNtv.

- W poniedziałek za sprawą Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się wyjątkowy w historii całej Polski pogrzeb. Pogrzeb siedmiuset szczątków zamkniętych w 188 trumnach. W poniedziałek w Chojnicach te 188 trumien wyjedzie na ulice miast, by jeszcze raz zamanifestować, jak wyglądała niemiecka okupacja. To wiele lat pracy Instytutu Pamięci Narodowej - wskazał.

- Wśród tych szczątków znaleźliśmy również cztery tysiące rzeczy codziennego użytku – obrączki z datami ślubów, medaliki z Matką Boską, brzytwy do golenia… - przekazał.

W konkluzji podkreślił, że „są wciąż w Polsce miejsca nasycone polską krwią i polskimi kośćmi, a nie zostały odkryte”.

- Tylko Instytut Pamięci Narodowej daje te szansę, że ci ludzie zostaną odnalezieni, że zostaną godnie pochowani, a być może odzyskają imiona i nazwiska

-  podsumował.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Solidarność #porozumienia sierpniowe #IPN #Karol Nawrocki

am