Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Nawrocki: Niestety, znów zaczynają być aktualne

- Mamy sytuację w Polsce, w której prezydent stołecznego miasta walczy z krzyżami, z drugiej strony następuje proces reubekizacji, a więc przywracania przywilejów funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, podczas gdy wielu ludzi Solidarności żyje poniżej przeciętnej - mówił podczas spotkania z Klubowiczami "Gazety Polskiej" prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Nawiązując do dzisiejszej rocznicy przyznał, że "porozumienia sierpniowe niestety znów zaczynają być aktualne".

am

Drugiego dnia X Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” przed południem nastąpiło łączenie online z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karolem Nawrockim. Szef IPN-u skupił się na dzisiejszej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

Reklama

- Chciałbym się podzielić refleksją dotyczącą 44. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. To pierwsze obchody podpisania porozumień sierpniowych od wielu lat, które pozostają tak bardzo aktualne w obliczu postulatów Solidarności - rozpoczął.

Przyznał, że „mamy sytuację w Polsce, w której prezydent stołecznego miasta walczy z krzyżami, z drugiej strony następuje proces reubekizacji, a więc przywracania przywilejów funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, podczas gdy wielu ludzi Solidarności żyje poniżej przeciętnej”.

- Porozumienia sierpniowe niestety znów zaczynają być aktualne. Część z nich jest niezrealizowana, o część trzeba nadal walczyć. Wolność, o którą walczyła Solidarność w sierpniu w roku 1980 roku była wolnością daleko od aroganckiego imperializmu. Była dążeniem do tego, aby wolność "do" grupy liczyła się z tradycją, historią, z przywiązaniem do najważniejszych wartości. Była to walka wspólnoty w definiowaniu swojej wspólnoty, suwerenności

- przypominał.

Zdaniem prezesa IPN „dzisiejsza wolność, która sączy się niestety w Europie i w Polsce, ma w sobie gen aroganckiego imperializmu”.

- W tej odsłonie wolność ma być odcięciem jednostki od wszelkich zobowiązań zewnętrznych i odcięciem jednostki od tradycji i kultury. W rocznicę podpisania porozumień sierpniowych chce więc powiedzieć, że wolność Solidarności była wolnością w odpowiedzialności za narodową wspólnotę, za tradycję. Definiowanie tej wolności odbywało się w warunkach uszanowania tego wszystkiego, co buduje nas Polaków jako narodową wspólnotę - podkreślił dr Nawrocki.

Państwowy pogrzeb ofiar niemieckich zbrodni – Chojnice

Szef IPN zapowiedział też wyjątkowe wydarzenie w nadchodzącym tygodniu.

2 września 2024 r. o godzinie 11:00 w Bazylice Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach odbędzie się msza święta pogrzebowa szczątków ponad 700 ofiar niemieckich zbrodni odnalezionych w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na terenie Doliny Śmierci w Chojnicach. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale IPNtv.

- W poniedziałek za sprawą Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się wyjątkowy w historii całej Polski pogrzeb. Pogrzeb siedmiuset szczątków zamkniętych w 188 trumnach. W poniedziałek w Chojnicach te 188 trumien wyjedzie na ulice miast, by jeszcze raz zamanifestować, jak wyglądała niemiecka okupacja. To wiele lat pracy Instytutu Pamięci Narodowej - wskazał.

- Wśród tych szczątków znaleźliśmy również cztery tysiące rzeczy codziennego użytku – obrączki z datami ślubów, medaliki z Matką Boską, brzytwy do golenia… - przekazał.

W konkluzji podkreślił, że „są wciąż w Polsce miejsca nasycone polską krwią i polskimi kośćmi, a nie zostały odkryte”.

- Tylko Instytut Pamięci Narodowej daje te szansę, że ci ludzie zostaną odnalezieni, że zostaną godnie pochowani, a być może odzyskają imiona i nazwiska

-  podsumował.

am

Reklama