Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Prokuratura: Robert Bąkiewicz ułaskawiony przez prezydenta Dudę. KPRP komentuje

Z medialnych doniesień wynika, że w ubiegły piątek (11 lipca) prezydent RP Andrzej Duda podpisał decyzję o ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza. Rzecznik Prokuratora Generalnego, prok. Anna Adamiak przekazała, że "akt łaski obejmuje karę ograniczenia wolności". Kancelaria Prezydenta RP nie komentuje tej sprawy.

Jak przypominamy, w czwartek Prokurator Generalny Adam Bodnar poinformował o uchyleniu wstrzymania wykonywania kary wobec Roberta Bąkiewicza. Chodzi zasądzone w 2023 roku nieodpłatne prace publiczne przez rok, za "naruszenie nietykalności cielesnej" znanej aferzystki, Katarzyny Augustynek a także nawiązkę 10 tysięcy złotych na rzecz aktywistki.

Reklama

Kara została zawieszona z uwagi na wszczęcie postępowania ułaskawieniowego przez byłego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. Jak stwierdził Bodnar "decyzji prezydenta w sprawie ułaskawienia nie ma do dziś". Ale to nie wszystko. Jako argument za ukaraniem lidera Ruchu Obrony Granic przemawia to, iż "wszyscy widzimy, jak już po wydaniu wyroku zachowuje się osoba skazana".

Czwartkowa decyzja Bodnara wywołała kontrowersje w środowisku prawniczym. Większość z jego przedstawicieli było zdania, że w tym przypadku mamy do czynienia z represjami o charakterze politycznym. 

Decyzja Prezydenta RP

Dziś w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja, że dzień po ogłoszeniu decyzji Bodnara, prezydent RP Andrzej Duda ułaskawił - częściowo - Roberta Bąkiewicza. 

Prezydent podpisał postanowienie o darowaniu kary w zakresie kary orzeczonej prawomocnie. (...) Akt łaski obejmuje karę ograniczenia wolności

– przekazała w rozmowie z Interią rzecznik prokuratura generalnego prok. Anna Adamiak.

Niemniej, Bąkiewicz będzie musiał zapłacić orzeczoną przez sąd nawiązkę wobec aktywistki "babci Kasi".

KPRP nie komentuje

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy Kancelarię Prezydenta RP.

W odpowiedzi KPRP wskazała, że "zgodnie z orzecznictwem sądowoadministracyjnym, postępowanie o ułaskawienie ma charakter szczególny".

- Dotyczy indywidualnej sprawy osoby prywatnej. Nadto, ma związek z prerogatywami Prezydenta RP. Jawność tego postępowania, zarówno na etapie czynności sądowych i prokuratorskich, jak i na etapie postępowania przed Prezydentem RP, jest ograniczona nawet w stosunku do stron postępowania

- przekazała Kancelaria.

- Kancelaria Prezydenta RP nie jest uprawniona do udzielania informacji na temat toczących się i zakończonych postępowań o ułaskawienie - poinformowano.

 

Źródło: niezalezna.pl, wydarzenia.interia.pl, PAP
Reklama