Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Rekordowo niskie bezrobocie, wyższa płaca minimalna i emerytury – sukcesy MRPiPS w 2017 r.

Rekordowo niskie bezrobocie, wzrost minimalnych emerytur, wprowadzenie stawki godzinowej oraz zmiany, które mają uszczelnić program \"Rodzina 500 plus\" – to najważniejsze osiągnięcia 2017 roku, które wymienia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

mpips.gov.pl

Od sierpnia obowiązują zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Główne jego zasady nie zostały zmienione. Według założeń MRPiPS, nowe rozwiązania mają zlikwidować niepożądane zjawiska związane z systemem świadczeń, np. dopasowywanie dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko albo niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka. Zmiany mają też doprecyzować niektóre przepisy, np. dotyczące ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci pozostające pod opieką naprzemienną rodziców nietworzących rodziny. Ustawa ma także ujednolicić i doprecyzować przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Minister Elżbieta Rafalska, podsumowując dwa lata rządu, zwróciła uwagę, że nakłady na politykę rodzinną w 2017 roku wzrosły do 3,11 proc. PKB. Oceniła, że cele postawione programowi "Rodzina 500 plus" zostały zrealizowane.

Program poprawił znacząco jakość życia polskich rodzin, ograniczył ubóstwo - w tym znacząco rodzin z dwójką, trójką, czwórką i więcej dzieci – powiedziała.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że program poprawił także wskaźniki dzietności.

Czekamy do końca roku, jesteśmy przekonani, że te symboliczne 400 tys. urodzeń w ciągu roku jest ciągle do osiągnięcia, jest ciągle możliwe – mówiła.

2017 rok przyniósł rekordowo niskie bezrobocie. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,5 proc. wobec 6,6 proc. w październiku.

Minister przypomniała, że od początku 2017 roku płaca minimalna wynosiła 2 tys. zł. Wszyscy pracownicy – niezależnie od stażu pracy – otrzymują takie samo wynagrodzenie (minimalne). Przed zmianą pracownicy przez pierwszy rok pracy otrzymywali co najmniej 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Z kolei od 1 marca 2017 roku minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wzrosły z 882,56 do 1 tys. zł. W ten sposób świadczenia te osiągnęły poziom 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#MRPiPS #Elżbieta Rafalska #500 plus #bezrobocie #płaca minimalna #emerytury

redakcja