Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Prokuratorzy od pushbacków umorzyli 18 wątków śledztwa. Sprawa Usnarza otwarta

Prokuratura Okręgowa w Siedlcach, w której działa zespół śledczy ds. pushbacków, umorzyła 18 badanych wątków śledztwa przeciwko obrońcom polskiej granicy. „Zdarzenia będące przedmiotem śledztwa nie zawierały znamion czynów zabronionych.” – informuje nas prok. Krystyna Gołąbek, rzecznik prasowa siedleckiej prokuratury. Śledczy nadal sprawdzają jednak, czy funkcjonariusze nie przekroczyli uprawnień, nie pozwalając na nielegalne przekroczenie granicy grupie migrantów z Afganistanu w okolicach Usnarza Górnego, gdzie w 2021 r. znajdowało się słynne koczowisko.

Przypomnijmy, że zespół ds. pushbacków sprawdza, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez polskich funkcjonariuszy i żołnierzy, a także do popełnienia przestępstwa poprzez zmuszanie migrantów groźbą do pozostania na terytorium Białorusi.

Reklama

Portal Niezalezna.pl otrzymał informację od prok. Krystyny Gołąbek, rzecznik prasowej Prokuratury Okręgowej w Siedlcach, że „w ramach prowadzonego śledztwa wydane zostały decyzje o umorzeniu postępowania w zakresie 18 badanych wątków”. 

„Podstawą prawną wszystkich decyzji było ustalenie, że zdarzenia będące przedmiotem śledztwa nie zawierały znamion czynów zabronionych”

– czytamy w wiadomości. 

Z informacji przekazanych przez prok. Krystynę Gołąbek wynika, że umorzone sprawy dotyczyły m.in. rzekomych przekroczeń uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy. Chodzi m.in. o strzelanie z broni w górę w rejonie rzeki Świsłocz w dniu 5 listopada 2022 r. Strzały miały oznaczać nakazanie wejścia do rzeki grupie ludzi, co spowodowało porwanie obywatela Afganistanu przez nurt i jego utonięcie.

Umorzono też sprawę dotyczącą zdarzenia z 31 marca 2024 r. Hajnówce. Funkcjonariusz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej podczas podjętej interwencji użył wobec obywatela Syrii broni służbowej w postaci strzelby gładkolufowej i oddał strzał w jego kierunku, w wyniku czego migrant doznał obrażeń ciała w postaci zasinienia o średnicy ok 2 cm poniżej lewej pachy. 

Do umorzenia doszło też w sprawnie przekroczenia uprawnień 16 lipca 2023 r. poprzez rzekomo bezprawne użycie środków przymusu bezpośredniego w postaci gazu oraz uderzenie przedmiotem przypominającym pałkę w trakcie zawracania do linii granicy obywatela Syrii. 

Podobnie umorzono sprawę przekroczenia uprawnień z dnia 4 lutego 2023 r. poprzez zawrócenie do granicy nielegalnie przebywającego w Polsce obywatela Etiopii, a następnie zmuszenia go do przejścia na terytorium Białorusi w miejscu do tego przeznaczonym.

Umorzenia dotyczą również nieudzielenia pomocy cudzoziemcom znajdującym się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz niedopełnienia obowiązków służbowych poprzez zaniechanie wdrożenia procedury wynikającej ze złożonych wniosków o ochronę międzynarodową.

„W zakresie pozostałych wątków śledztwa, w tym także wątku dotyczącego zaistniałego w okresie od 18 sierpnia do 18  października 2021 r. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i innych służb w okolicy pasa granicznego w okolicach m. Usnarz Górny, woj. podlaskie, nadal prowadzone są czynności procesowe zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzeń stanowiących przedmiot postępowania”

– czytamy w wiadomości od prok. Krystyny Gołąbek.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2021 r. w okolicach Usnarza Górnego posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba próbowali przedostać się do koczujących migrantów, którym wejście do Polski blokowali żołnierze i funkcjonariusze. SG podkreślała, że służby białoruskie wspierały migrantów z Usnarza w próbach przekroczenia granicy.

Reklama