Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Prezes IPN napisał do burmistrza Jersey City

Prezes IPN dr Jarosław Szarek wysłał list oraz materiały z dochodzenia zbrodni katyńskiej przez Komisję Maddena do Jersey City Stevena Fulopa. Tego samego dnia Szarek zaapelował do władz Uniwersytetu Montclair o reakcję w sprawie negowania sprawstwa tej zbrodni przez ZSRS.

Prezes IPN Jarosław Szarek wysłał Fulopowi materiały dochodzenia w języku angielskim, przeprowadzonego w latach 1951–1952 przez Specjalną Komisję do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych (tzw. Komisji Maddena).

Reklama

Materiały te stanowią bezcenny wkład w żmudny proces dochodzenia do prawdy o zamordowaniu polskich jeńców wojennych w Związku Sowieckim w 1940 r. - zaznaczył w swoim liście Szarek.

Prezes IPN przypomniał, że "działalność Komisji Kongresu stanowi niepodważalny dowód dbałości Stanów Zjednoczonych o godność i należyte upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nie mamy wątpliwości, że ta tendencja, która przynosi zaszczyt amerykańskiej demokracji, stanowi stałą i niekwestionowaną tendencję w działaniach Ameryki i Amerykanów wobec ofiar tej zbrodni".

Dr Szarek zareagował także na otwarty apel prof. Grovera Furra z Uniwersytetu Montclair ws. Pomnika Katyńskiego, który stwierdził, że zbrodni nie popełnił ZSRS. W swoim liście Szarek podkreślił, że "po dziesięcioleciach kłamstw – prawda na temat okoliczności mordu w lesie katyńskim nie budzi najmniejszych wątpliwości. Zdumiewające jest, iż kompromitujące kłamstwa na jej temat rozpowszechnia Profesor związany z Montclair State University. Za tę niespotykaną w dziejach zbrodnię, dokonaną na oficerach – jeńcach wojennych, odpowiada Związek Sowiecki".

Szef IPN przypomniał także, że sowieckiej odpowiedzialność za zbrodnię nie kwestionował nawet "ostatni przywódca Związku Sowieckiego Michaił Gorbaczow i kolejni prezydenci Federacji Rosyjskiej. W 1993 roku Borys Jelcyn osobiście przekazał na ręce polskich władz państwowych rozkaz biura politycznego sowieckiej partii komunistycznej, polecający fizyczną likwidację tysięcy polskich oficerów w 1940 r.".

Pogląd głoszący, że egzekucję w Katyniu przeprowadziły nazistowskie Niemcy, tak samo jak negowanie jej w ogóle, było przez lata elementem propagandy komunistycznej, także w Polsce podporządkowanej Sowietom. Dla Polaków tezy takie były i są nie tylko obrazą narodowej pamięci, ale stanowiły symbol zniewolenia. W analogii do gorszących i skandalicznych przejawów negowania Holokaustu narodziło się pojęcie "kłamstwa katyńskiego. Wypowiedzi profesora Grovera Furra są jawnym zaprzeczeniem misji uczelni wyższej i kompromitują jego ideę – dodał.

Reklama