Sejm uchwalił dzisiaj nowelizację ustawy, która zakłada powołanie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Ma się ona zająć opiniowaniem spraw dotyczących młodych Polaków i wspieraniem działań na rzecz zaangażowania obywatelskiego.
Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie głosowało 410 posłów, trzech było przeciw i trzech się wstrzymało.
Projekt noweli został przedłożony przez wicepremiera i przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Gliński.
Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem zajmie się opiniowaniem spraw dotyczących młodych Polaków i wspieraniem działań na rzecz zwiększenia zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi.
Prezentując założenia projektu podczas prac sejmowych, wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Adam Lipiński uzasadniał, że proponowane zmiany są odpowiedzią na postulaty młodych ludzi.
- Wprowadziliśmy do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jeden punkt. Ten punkt sprowadza się do powołania Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Był to postulat środowisk młodych ludzi, którzy są zrzeszeni w różnych organizacjach
- mówił. Jak dodał, rada ma się zająć opiniowaniem spraw dotyczących młodych Polaków i wspieraniem działań na rzecz zwiększenia zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi.
Rada ma się składać z nie mniej niż 20 i nie więcej niż 35 osób. Jej członkami mają być przedstawiciele: prezydenta, premiera, Rzecznika Praw Dziecka, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Uchwalone przepisy zakładają, że w skład Rady wejdą także m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego i Parlamentu Studentów RP, którzy będą stanowić w sumie co najmniej połowę jej składu. Członkostwo w radzie będzie kadencyjne – kadencja rady ma trwać 2 lata.
Centrum Informacyjne Rządu zwracało uwagę, że postulat utworzenia instytucji, w której ramach przedstawiciele młodych Polaków mogliby wejść w dialog z przedstawicielami władz publicznych, pojawił się w programie "Wizja dla młodego pokolenia", który w 2015 r. koalicja młodzieżowych organizacji pozarządowych przekazała czołowym przedstawicielom życia publicznego.
"Rada będzie miejscem spotkania organizacji pozarządowych i instytucji państwowych z przedstawicielami młodzieży. Projekt przewiduje zapraszanie do współpracy młodych osób angażujących się w działania rad młodzieżowych przy jednostkach samorządu terytorialnego. To szybko rozwijające się środowisko nie miało do tej pory przestrzeni do prezentowania swoich postulatów administracji rządowej" – wskazywał CIR.
Według rządowych szacunków, na realizację zadań ustawowych przez radę rocznie trzeba będzie przeznaczyć ok. 300 tys. zł.
Znowelizowana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia. Powołanie rady pierwszej kadencji ma nastąpić w 6 miesięcy od wejścia ustawy w życie.