Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii oraz szef MON i brytyjski sekretarz obrony podpisali polsko-brytyjski traktat obronny. Zakres porozumienia obejmuje m.in. współpracę wojskową, w tym dotyczącą obrony terytorialnej, a także wspólne działania przemysłu obronnego,w tym fora konsultacyjne oraz wymianę informacji dot. zamówień dla armii obu państw. Ponadto premier Theresa May zwróciła uwagę na współpracę Polski i Wielkiej Brytanii w walce z rosyjską dezinformacją i fake newsami.
Przed rozpoczęciem konferencji prasowej premier Theresy May i premiera Mateusza Morawieckiego, szef MON Antoni Macierewicz oraz minister obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson podpisali polsko-brytyjski traktat obronny.
Podpisanie przez @Macierewicz_A i sekr. obrony #GavinWilliamson traktatu POL-UK o współpracy w dziedz. obronności https://t.co/aEFRcf3Wbs
— Ministerstwo Obrony (@MON_GOV_PL) December 21, 2017
Premier Morawiecki ocenił, że polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe były bardzo owocne.
- Wyraźnie widzimy wspólne działania, pola, interesy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską. Wielka Brytania opuszcza UE, ale nie Europę i będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w ramach NATO i w ramach struktur zapewniających bezpieczeństwo, w ramach polityki obronnej, polityki zagranicznej - powiedział premier Mateusz Morawiecki
Premier zaznaczył, że rozmowy dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej w ramach NATO, ale także bilateralnej w zakresie polityki obronnej. W tym kontekście przypomniał, że Polska i Wielka Brytania wypełniają w pełni wszystkie wymogi związane z wydatkami na politykę obronną zgodnie z metodologią NATO.
Z kolei nowe światło na treść polsko-brytyjskiej współpracy w zakresie obronności rzuciła wypowiedź premier Theresy May. Wskazała ona na połączenie sił Polski i Wielkiej Brytanii w walce z dezinformacją ze strony Rosji.
- Będziemy współpracowali w walce z dezinformacją ze strony Rosji; liczymy też na bliską współpracę z Polską w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Ponadto premier May poinformowała, że rok 2018 będzie rokiem polsko-brytyjskim, rokiem przedsiębiorczości, nauki i innowacyjności. Jak dodała Wielka Brytania i Polska będą współpracować pod względem działań badawczo rozwojowych.
Szefowa brytyjskiego rządu podkreśliła, że zapewniła premiera Morawieckiego, iż Wielka Brytania chce współpracować z Polską i innymi krajami członkowskimi UE, żeby bronić „wspólnych wartości i interesów”.
- Z Polską łączą nas historyczne więzy współpracy, które przetrwają wyjście Wielkiej Brytanii z UE - dodała brytyjska premier.