"Przedstawiciele MSWiA, MSZ, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Straży Granicznej i GIS omówili dziś kwestie pomocy Białorusinom. Poczyniliśmy ustalenia, które mogą umożliwić danym osobom przyjazd do Polski oraz ten proces usprawnią" - powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.
Do spotkania z udziałem instytucji zaangażowanych w pomoc dla Białorusi doszło w siedzibie MSWiA. "Poczyniliśmy ustalenia, które mogą umożliwić danym osobom przyjazd do Polski i skorzystanie tym samym z deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego w zakresie pomocy Białorusinom" - wyjaśnił Grodecki, który w resorcie zajmuje się m.in. sprawami zagranicznymi i polityką migracyjną.
Podczas rozmów - jak powiedział - omówiono także scenariusze, które mogłyby zaistnieć, oraz potencjalny zakres działań, gdyby obywatele Białorusi chcieli przyjeżdżać do Polski. "Poczynione ustalenia na pewno usprawnią ten proces" - podkreślił wiceszef MSWiA.
Минск сейчас. pic.twitter.com/OQBs06RwiL
— Мистер Гудвин (@tomsk1990) August 9, 2020
Jak zaznaczył, rząd i poszczególne instytucje będą obserwować rozwój sytuacji i adekwatnie do niej reagować.
Pamiętajmy, że granicę przekracza się dwa razy. Osoby, które będą chciały wjechać do Polski, najpierw muszą wyjechać z Białorusi
- wskazał. Przypomniał także, że nadal obowiązuje konieczność odbycia 14-dniowej kwarantanny.
Na dziś nie obserwujemy wzmożenia, jeśli chodzi o wyjazdy z Białorusi do Polski, niemniej uznaliśmy za konieczne omówienie skoordynowanych mechanizmów działań na wypadek zmiany sytuacji
- wyjaśnił Grodecki.
❗️Вот до чего доводит людей ОМОН
— КОРОНАВИРУС ☢️Украина 🇺🇦 (@Virus19Korona) August 11, 2020
Минск. День 3 pic.twitter.com/aOz1kjSCrM
O tym, że Polska może stać się drugim domem dla represjonowanych i poszkodowanych Białorusinów, premier Morawiecki mówił przed tygodniem w Sejmie. Poza pomocą dla represjonowanych i ułatwieniami przy wjeździe do Polski szef rządu zapowiedział m.in. łatwiejszy dostęp do pracy, stypendia dla relegowanych oraz pomoc niezależnym mediom i polskim NGOs wspierającym społeczeństwo obywatelskie na Białorusi.
Сложно подобрать культурное слово в отношении ублюдков, стреляющих в мирно гуляющих людей. ОМОН - кажется какая-то ужасная, мистическая аббревиатура . С такой же странной присягой - убийство своих граждан . #ЖывеБеларусь #Минск #Belarus pic.twitter.com/GjBNhQFSSB
— по факту (@cu6upb) August 12, 2020
Na Białorusi trwają protesty po wyborach prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia. Polska i część państw europejskich oraz USA oceniają, że wybory te nie były zgodne ze standardami międzynarodowymi i wzywają do ich powtórzenia.
Минск. ОМОН пошел на штурм pic.twitter.com/qKowOKnDkc
— Усы Пескова (@Sandy_mustache) August 9, 2020