Polska inicjatywa służąca interesom polskich dzieci jest też uniwersalna. Trzeba będzie kierować się dobrem dzieci tak, by zachowana była ich tożsamość kulturowa - powiedział dziś minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosząc się do decyzji państw UE ws. dzieci w rodzinach zastępczych.
Dziś państwa UE osiągnęły porozumienie, zgodnie z którym kwestie tożsamości kulturowej mają być uwzględniane przy kierowaniu dziecka do rodziny zastępczej. Stanowisko, o które zabiegały polskie władze, zostało przyjęte jednomyślnie.
Minister sprawiedliwości podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że polska inicjatywa zmierzała do tego, aby dzieci w UE miały możliwość przebywać w sytuacjach konfliktowych jedynie w rodzinach, które „gwarantują im tożsamość kulturową, językową i narodową”.
Ziobro podkreślił, że inicjatywa była polska, ale rezultat ma charakter uniwersalny.
- Dotyczy to nie tylko polskich dzieci. Wszystkie organy unijne muszą przy każdej takiej decyzji brać pod uwagę tę dzisiejszą decyzję i będą musiały zawsze kierować się dobrem dziecka
- mówił zaznaczając, że dobro to „będzie pojmowane tak, aby była zachowana tożsamość kulturowa, narodowa, językowa dziecka przekazywanego do rodzin zastępczych”.
- Nie unikniemy jednak tego, że sytuacje konfliktowe czasami związane ze specyfiką prawa krajów UE mogą prowadzić do sytuacji przejściowych, w których dzieci są na czas rozstrzygnięcia sprawy przekazywane pod pieczę rodziny zastępczej. Rzecz w tym żeby nie działo się to z brutalnym pogwałceniem elementarnego poczucia tożsamości dziecka i jego rodziców
- zaznaczył Ziobro.