Podpisanie nowelizacji o IPN oraz skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, celem wyjaśnienia jakichkolwiek wątpliwości, to słuszne decyzje prezydenta Andrzeja Dudy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Prezydent poinformował dziś, że zdecydował się podpisać nowelę ustawy o IPN, a jednocześnie skierować ją w trybie następczym do TK.
Podpisanie ustawy o IPN przez Pana Prezydenta – słuszna decyzja. Skierowanie już podpisanej ustawy do TK, celem wyjaśnienia jakichkolwiek wątpliwości – również słuszne
- napisał marszałek Kuchciński na Twitterze.
Rzecznik PiS podała, że wątpliwości prezydenta rozwieje Trybunał Konstytucyjny.
Prezydent Andrzej Duda podjął dobrą decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN
- oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Dodała, że wszystkie wątpliwości będą analizowane przez TK i wyjaśniane.
Dyskusji nie kończymy, mamy prawo do prawdy historycznej
- podkreśliła.
Patryk Jaki podziękował prezydentowi.
Dziękuję prezydentowi za akceptację ustawy i słowa, że przepisy są dobre; skierowanie do TK da nam czas na dialog z partnerami
- w ten sposób decyzję Andrzeja Dudy skomentował wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Sprawę skomentował również Paweł Kukiz.
Uważamy, że prezydent podjął dobrą decyzję; dobrze, że ucina się spiralę wzajemnych animozji
- powiedział Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.
Jak dodał, ustawa - dzięki podpisaniu przez pana prezydenta - będzie obowiązywać, natomiast oddanie jej do Trybunału Konstytucyjnego świadczy również o otwartości strony polskiej na różne jeszcze dyskusje".
Według Kukiza "szkoda, że przy okazji - tuż po podpisaniu tej ustawy - pan prezydent nie skierował również do Sejmu swojego projektu ustawy o IPN, uwzględniając właśnie wątpliwości (...)".
Do przewidzenia było zachowanie posłów totalnej opozycji. Według Nowoczesnej Andrzej Duda podpisując ustawę stawia interes PiS ponad interes państwa.
Ale trudno się dziwić po ich ostatniej akcji. Poprosili, by wysyłać im przykłady Polaków-antysemitów.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś przypomniał, że nowela o IPN to nie tylko artykuł wprowadzający karę za „polskie obozy śmierci”.
Przepisy ustawy o IPN nadają organizacjom legitymację procesową, dzięki temu będą one mogły stawać w szranki z różnymi osobami, które chcą fałszować historię lub przypisywać polskiemu narodowi czy państwu jakikolwiek udział w Holokauście. Wszyscy się skupili na artykule wprowadzającym karę za określenia „polskie obozy śmierci. Nowelizacja obejmuje (...) pomoc państwa dla wszystkich organizacji, które chcą występować w obronie dobrego imienia; organizacji pozarządowych
- wyjaśnił wiceminister.