Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Polacy nie wierzą w narrację Giertycha. Ufają izbie sądu, która zatwierdziła wybór Nawrockiego

Roman Giertych i jemu podobni próbowali podważać wybór Polaków, sugerując wyborcze nieprawidłowości i domagając się ponownego liczenia wszystkich głosów w wyborach prezydenckich 2025. Ale zdecydowana większość nie wierzy w ich narrację. Pokazują to wyniki sondażu.

Respondentów w badaniu CBOS spytano, czy - ich zdaniem - „na wynik wyborów prezydenckich i wygraną Karola Nawrockiego mogły wpłynąć nieprawidłowości w przeprowadzeniu wyborów, np. niepoprawne zliczanie głosów w komisjach?”. I okazało się, że 60 proc. badanych uważa, że nieprawidłowości w przeprowadzeniu wyborów prezydenckich nie wpłynęły na wygraną Karola Nawrockiego, odmiennego zdania jest 35 proc., a 5 proc. nie ma opinii w tej sprawie.

Reklama
Na tak postawione pytanie przecząco odpowiedziało 60 proc. ankietowanych, z czego według 33 proc. odpowiedziało: „nie, to zupełnie nieprawdopodobne”, a 27 proc. - "nie, to raczej nieprawdopodobne. 35 proc. respondentów jest natomiast zdania, że nieprawidłowości mogły wpłynąć na wygraną Nawrockiego, z czego 17 proc. odpowiedziało: „tak, to bardzo prawdopodobne”, a 18 proc. - „tak, to dość prawdopodobne”. 5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Z badania wynika ponadto, że według 46 proc. respondentów zastrzeżenia dotyczące prawidłowego przeprowadzenia wyborów zostały zbadane wystarczająco dokładnie; odmiennego zdania jest 41 proc., a 13 proc. odpowiedziało „trudno powiedzieć”.

Polacy ufają Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN

Ankietowani pytani byli również o to, czy mają zaufanie do decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która potwierdziła ważność wyborów i wygraną Karola Nawrockiego. 64 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco, z czego 35 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”, a 29 proc. - „raczej tak”. Przeciwnego zdania jest 32 proc. badanych (22 proc. - „zdecydowanie nie”, a 10 proc. - „raczej nie”). 4 proc. odpowiedziało „trudno powiedzieć”.

Źródło: PAP
Reklama