W poniedziałek, 7 lipca marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał postanowienie ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgromadzenie Narodowe ma - zgodnie z nim - odbyć się w sali posiedzeń Sejmu 6 sierpnia br. o godz. 10.00. Dokument został umieszczony na stronach sejmowych.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
Wbrew praktyce
Do tej pory wszystkie postanowienia marszałków Sejmu ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego po wyborach prezydenckich były publikowane w Monitorze Polskim. Działo się to następnego dnia po podpisie złożonym przez marszałka lub najpóźniej kilka dni po tym fakcie. Tak było, gdy funkcję marszałka sprawowała Elżbieta Witek, a wcześniej Małgorzata Kidawa-Błońska.
Jak należy postępować w tym wypadku reguluje ustawa z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
Zgodnie z art. 2 „ogłoszenie aktu normatywnego w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe”, zaś art. 3 stwierdza, że „akty normatywne ogłasza się niezwłocznie”.
Nie pozwolimy na zamach stanu
Działania rządu krytykują posłowie PiS.
Jeżeli Tusk próbuje w ten sposób zablokować zaprzysiężenie prezydenta to naraża się na odpowiedzialność karną z art. 128 Kodeksu karnego zagrożoną do 20 lat więzienia. To byłaby próba usunięcia konstytucyjnego organu państwa. Mam nadzieję, że postanowienie zostanie opublikowane. Gdyby ktoś próbował zablokować zaprzysiężenie nowego prezydenta lub zablokować przeprowadzenie Zgromadzenia Narodowego, to jestem przekonany, że obywatele przeciwko temu zaprotestują i powstrzymają próbę zamachu stanu
– powiedział portalowi Niezależna.pl Paweł Jabłoński.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia publicznie zapowiedział też, że odbierze przysięgę prezydencką od Nawrockiego. Zwrócił przy tym uwagę, że każdy ewentualny przypadek nieprawidłowości w komisjach wyborczych musi sumiennie wyjaśnić prokuratura.
W Prokuraturze Krajowej powstał specjalny zespół, który ma koordynować postępowania w tej sprawie.
W uzasadnieniu wtorkowej uchwały podjętej przez Izbę Kontroli SN o ważności wyboru prezydenta wskazano, że duża liczba wniesionych protestów wyborczych nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów, zaś żadne z ustalonych uchybień nie miało wpływu na ogólny wynik wyborów. Łącznie do SN wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; za zasadne uznano 21, ale bez wpływu na ogólny wynik wyborów.
Według danych Państwowej Komisji Wyborczej Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 10 606 877 głosów, a Rafał Trzaskowski – 10 237 286.