Pierwszy śnieg był najprawdopodobniej przyczyną około 30 kolizji i wypadków w Warszawie i okolicach. Najpoważniej było na trasie S8 na odcinku od Alej Jerozolimskich do węzła Salomea. Tam około godz. 7.00 doszło do dwóch kolizji, w których zderzyło się łącznie sześć samochodów osobowych. Do poważniejszego wypadku doszło też w rejonie ul. Obrońców Grodna w pobliżu skrzyżowania z ul. Lazurową. W tym miejscu zderzyły się volkswagen i opel. Jedna osoba została ranna. W obu miejscach odnotowano utrudnienia w ruchu. Kolizje powodowały utrudnienia w ruchu.
Zdarzenia te mogły być związane z warunkami ruchu; wydaje się, że było ich więcej niż zwykle
– powiedział kom. Jarosław Florczak z wydziału komunikacji społecznej Komendy Stołecznej Policji.
Pierwsze oznaki zimy w Warszawie.
— Gazeta Polska (@GPtygodnik) 20 listopada 2017
Zima zaskoczyła drogowców?#warszawa #zima #śnieg #snow #warsaw #winteriscoming #winter pic.twitter.com/KWKb60XQ4h
Utrudnień w ruchu nie udało się uniknąć mimo wysłania przez Zarząd Oczyszczania Miasta na stołeczne drogi 42 pługoposypywarki.
O godzinie 7.15 42 pługoposypywarki stanęły na mostach, wiaduktach i ulicach spadkowych, tam, gdzie ze względu na lokalizacje istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia w pierwszej kolejności śliskości zimowej
– poinformowała Zofia Kłyk, rzeczniczka prasowa warszawskiego ZOM.
Jak zaznaczyła, drogowcy obserwowali przez cały czas, jak zmieniają się warunki na drogach.
Widząc, że w tych miejscach sytuacja się pogarsza o godzinie 7.25 posypywarki wyruszyły do pracy na siedmiu warszawskich mostach, wiaduktach, estakadach i takich stromych ulicach jak m.in. Dolna, Belwederska, Spacerowa czy Karowa. To są miejsca, gdzie ze względu na konstrukcję taka śliskość występuje najszybciej
– dodała Kłyk.
Pługopiaskarki ZOM pracowały przez co najmniej 1,5 godziny. Drogowcy zapewniają, że w razie potrzeby podejmą kolejne działania.
Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za utrzymanie przejezdności jedynie tych warszawskich ulic, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Za odśnieżanie pozostałych stołecznych ulic – w zależności od zarządcy odpowiadają urzędy dzielnic, administracje osiedli, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czy Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.