Pomnik poświęcony "Funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu" odsłonięto i poświęcono dzisiaj w Sosnowcu.
Monument, który powstał z inicjatywy sosnowieckich policjantów i duchowieństwa diecezji sosnowieckiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, stanął na placu katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.
Do stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości nawiązał w liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda.
Prezydent zaznaczył, że niezbywalną częścią suwerennej Rzeczypospolitej były i są służby mundurowe, wraz z administracją państwową i samorządową.
Jak podkreślił, ramy ich funkcjonowania tworzy państwo, jednak skuteczność zależy od poszczególnych osób.
Sosnowiec i całe Zagłębie Dąbrowskie mogą się w tym względzie poszczycić wspaniałymi tradycjami, które sięgają czasów powstania styczniowego i Republiki Zagłębiowskiej proklamowanej w 1905 r.
- napisał Andrzej Duda w liście odczytanym przez Marka Surmańskiego, zastępcę dyrektora Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego BBN.
Etos odpowiedzialności za dobro wspólne jest głęboko wpisany w tradycję Zagłębia, podobnie jak etos pracy
- dodał prezydent, wyrażając wdzięczność za inicjatywę pomnika przypominającego, że dobro wspólne to wartość fundamentalna.
Komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk mówił o szczęściu uczestnictwa w 100. rocznicy odzyskania niepodległości i możliwości życia w wolnej Polsce.
Z całą pewnością tej wolnej Polski nie byłoby, gdyby nie ci, którzy, którzy postanowili oddać za nią to, co najcenniejsze – własne życie. (…) Bardzo nisko kłaniam się wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pomnika
- podkreślił generał, wymieniając m.in. biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka.
Pomnik został sfinansowany ze środków kościelnych – przede wszystkim z datków wiernych parafii katedralnej, darowizn od osób prawnych i dobrowolnych ofiar policjantów.
Na szczycie prawie 12-metrowego monumentu umieszczony jest orzeł w koronie, z rozpostartymi skrzydłami. Napis na tablicy w dolnej części pomnika głosi: "W 100. rocznicę odzyskania niepodległości funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwu, na wieczną chwałę, pamięć i cześć".