Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Biały Dom: Prezydent Trump potwierdził bliski sojusz z Polską podczas spotkania z prezydentem Dudą • • •

Odkłamujemy 5 najczęściej powtarzanych nieprawd na temat komisji ds. rosyjskich wpływów [LISTA]

Wokół przyjętej przez Sejm i podpisanej przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę, ustawy ustanawiającej komisję ds. badania rosyjskich wpływów krąży wiele nieprawd i przekłamań. Zebraliśmy dla Państwa pięć najczęściej powtarzanych fałszywych informacji i skonfrontowaliśmy je z faktyczną treścią ustawy.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Fot.Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Przekłamania i nieprawdy dotyczące działania komisji ds. badania rosyjskich wpływów w istotny sposób wpływają na jej odbiór m.in. za granicami kraju. Nieprawdziwymi informacjami posługiwał się wczoraj unijny komisarz ds. sprawiedliwości. Didier Reynders, wyrażając "zaniepokojenie" ustawą i grożąc podjęciem "stosownych kroków". Nierzetelne informacje prawdopodobnie stały się również powodem reakcji amerykańskiego Departamentu Stanu.

Zebraliśmy pięć najczęściej powtarzanych fałszywych informacji na temat komisji i skonfrontowaliśmy je z tym, co tak naprawdę zapisane jest w ustawie!

1) Komisja działa poza kontrolą sądową i od jej decyzji nie będzie można się odwołać

FAŁSZ. Komisja jest organem administracji publicznej i wydaje decyzje administracyjne, w tym także orzec może środki zaradcze. Od decyzji komisji przysługuje możliwość złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który będzie mógł np. uchylić decyzję lub skierować ją do ponownego rozpatrzenia. WSA może również wstrzymać wykonanie decyzji komisji. 

2) Decyzja komisji uniemożliwi kandydowanie w wyborach do Sejmu.

FAŁSZ. Zgodnie z polskim prawem, do Sejmu nie mogą kandydować osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Każda inna osoba - może ubiegać się o mandat poselski.

3) Komisja zakończy prace 17 września 2023 r.

FAŁSZ. Komisja, zgodnie z treścią ustawy, 17 września 2023 r. przedstawi pierwszy raport ze swoich prac. Będzie on składany corocznie.

4) Dlaczego komisja weryfikacyjna, a nie komisja śledcza. Będzie to sprzyjać upolitycznieniu.

FAŁSZ. Pozwoli to - wręcz przeciwnie - na mniejsze upolitycznienie komisji, ponieważ w jej skład będą mogli wchodzić nie tylko parlamentarzyści, ale również zewnętrzni eksperci. Ponadto, wszystkie kluby parlamentarne mają prawo do zgłoszenia swoich kandydatów do komisji. 

5) Komisja powstała przeciwko Donaldowi Tuskowi, stąd nazywana jest w mediach "lex Tusk".

FAŁSZ. Komisja nie powstała przeciwko konkretnym osobom, a w celu wyjaśnienia wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Przedmiotem zainteresowania komisji będzie działalność funkcjonariuszy publicznych oraz członków kadry kierowniczej wyższego szczebla. Podobne komisje istnieją w innych państwach europejskich, m.in. we Francji oraz w Niemczech.

 



Źródło: niezalezna.pl

mn