Policja jest przygotowana do zabezpieczenia zgromadzeń zaplanowanych w rocznicę katastrofy smoleńskiej - zapewnił rzecznik KSP kom. Sylwester Marczak. Stołecznych policjantów będą wspierali funkcjonariusze z innych części kraju. Na 10 kwietnia w Warszawie zaplanowano państwowe obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej, uroczystości zaplanował też stołeczny ratusz. Obok nich własne zgromadzenia zgłosiły osoby prywatne, do piątku zarejestrowano pięć takich zgromadzeń.
Stołeczna policja poinformowała, że jest gotowa do zabezpieczenia wszystkich zgromadzeń, które tego dnia będą się odbywały na ulicach Warszawy.
Dla nas najważniejsze jest nie to, jak się dana impreza nazywa, nie to, kto bierze w niej udział, ale przede wszystkim to, żeby zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestnikom danego zgromadzenia, jak i wszystkim osobom postronnym
- powiedział kom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.
Marczak podkreślił, że policja rozpatruje różne warianty, tak aby na każdy z nich być przygotowanym. Jednocześnie zaznaczył, że ze względów bezpieczeństwa nie podaje informacji o liczbie funkcjonariuszy, którzy tego dnia będą skierowani do działań w centrum stolicy. Dodał jednak, że stołeczna policja będzie korzystać z "własnego doświadczenia, ale będzie także wspierana przez policjantów z kraju".
Uroczystości państwowe we wtorek rozpoczną się od mszy w intencji ofiar katastrofy o godz. 8 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Następnie przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się apel pamięci. Z kolei po południu o godz. 15.30 rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych na Placu Piłsudskiego, gdzie zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej i wmurowany zostanie kamień węgielny pod pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O godz. 19 zostanie odprawiona msza w Bazylice Archikatedralnej, po której marsz pamięci przejdzie przed Pałac Prezydencki.
Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano natomiast przy kwaterze smoleńskiej na Cmentarzu Powązkowskim – modlitwę odmówić mają przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich, zostaną złożone kwiaty. O 8.41 – w godzinę katastrofy - zostanie odegrany utwór "Cisza".
Oprócz oficjalnych obchodów odbędą się zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne. Dwa z nich zaplanowano u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Królewskiej, kolejne dwa w Ogrodzie Saskim - w pobliżu fontanny oraz przy ul. Królewskiej, a następne przy ul. Trębackiej na odcinku od Krakowskiego Przedmieścia do ul. Moliera.
We wtorek na warszawskie ulice wyjdą także Obywatele RP, którzy jednak nie zgłosili swojego zgromadzenia - wskazali, że według nich ustawa o zgromadzeniach jest niekonstytucyjna.
O godz. 18.30 spotykamy się przed Sejmem po to, żeby przejść w kierunku Krakowskiego Przedmieścia i dołączyć do obchodów państwowych pod patronatem ministerstwa kultury, pokazując, że mamy takie prawo
- zapowiedział lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.
W związku ze zgromadzeniami przez cały dzień wiele ulic i placów będzie wygrodzonych i całkowicie zamkniętych dla ruchu, także pieszych. Wygrodzone barierkami będą m.in. pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej i Plac Piłsudskiego. Przez cały dzień zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał m.in. na ulicach: Boleść, Brzozowa, Celna, Jezuicka, Kanonia, Dziekania i Bednarska. Autobusy będą kursowały objazdami; zmienią się trasy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 i N44.