Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek zorganizował spotkanie pt. „Obrońca wartości” poświęcone śp. Janowi Olszewskiemu, premierowi Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1991–1992. W dyskusji prowadzonej przez prof. Włodzimierza Suleję – obok prezesa IPN – udział biorą Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Piotr Semka.
Wspominając postać Jana Olszewskiego, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szrek podkreślił, że zmarły był człowiekiem, który był na tyle odważny żeby powiedzieć "nie" systemowi komunistycznemu w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.
"Później w czasie Solidarności napisał takie słowa, jak jechał do Gdańska w sierpniu 80 roku i na budynkach, na kominach od Tczewa widać było biało-czerwone flagi - że miał wtedy jedno skojarzenie - Powstania Warszawskiego"
- powiedział szef IPN.
"Warszawa, ta sama walka, ta sama sprawa i tej sprawie był wierny przez całe życie. Mamy szczególne zobowiązanie wobec pana premiera Olszewskiego"
- dodał Szarek.
Prezes IPN przypomniał, że 4 czerwca 1992 roku rząd premiera Olszewskiego został obalony, dlatego - jak sam o tym mówił były premier - bo nie chciał on budowy niepodległej Polski na powiązaniu z systemem komunistycznym. Jan Olszewski silnie akcentował, że Polacy muszą mieć wiedzę o tym kto nimi rządzi.
"Dzisiaj, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej wiedza o tym systemie jest jawna. Archiwa komunistycznej bezpieki są otwarte, są udostępnione dla dziennikarzy, dla historyków"
- wskazał Jarosław Szarek, dodając, że jest to realizacja postulatów, o których realizację walczył premier Jan Olszewski.
Zachęcamy do oglądania wspomnieniowego spotkania:
W piątek o godz. 18:00 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się msza żałobna w intencji premiera Olszewskiego, a następnie trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. O godz. 11:00 w sobotę rozpocznie się msza pogrzebowa w Archikatedrze Warszawskiej, następnie między godz. 13:00, a 13:30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy.