Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Müller przypomniał o trójpodziale władzy. „To Izba zadecyduje, jak odnieść się do decyzji TSUE”

Postanowienie TSUE nie odnosi się do działań rządu, ponieważ nie może on ingerować w funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN. To sama Izba, w zakresie swojego działania, będzie decydowała w jaki sposób odnieść się do decyzji TSUE - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Zrzut ekranu z youtube.com/TV Republika

Zdaniem Müllera spór z TSUE jest sporem o prawo i hierarchię źródeł prawa. - To jest spór o to, czy prawo unijne, w tym zakresie w jakim zostało zastosowane przez TSUE, jest zgodne z polską konstytucją - stwierdził rzecznik rządu.

Dodał, że w tej kwestii może się wypowiadać Trybunał Konstytucyjny. - Nikt tej kompetencji nie podważa i nie podważał nigdy, bo konstytucja Polski jest najwyższym prawem w Rzeczpospolitej - podkreślił rzecznik rządu.

Był też pytany, czy po postanowieniu TSUE rząd będzie ingerował w to, jak zachowa się Izba Dyscyplinarna. Rzecznik rządu odparł, że postanowienie TSUE "de facto nie odnosi się do działań rządu".

- Rząd nie może ingerować w to, czy Izba Dyscyplinarna SN funkcjonuje czy nie, czy wydaje swoje orzeczenie, czy ich nie wydaje, ponieważ jest trójpodział władzy i w związku z tym, to nie jest postanowienie skierowane do rządu, ponieważ rząd nie może w taki sposób ingerować w Izbę Dyscyplinarną

- mówił Müller.

Jak dodał, to Izba Dyscyplinarna będzie decydowała w jaki sposób faktyczny, jeżeli chodzi o swoje działanie odnosić się do dzisiejszej decyzji TSUE.


W 2017 r. Polska wprowadziła nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych. W ramach tej reformy w Sądzie Najwyższym utworzono nową izbę - Izbę Dyscyplinarną. Do jej właściwości należą sprawy dyscyplinarne sędziów SN oraz w instancji odwoławczej sprawy dyscyplinarne sędziów sądów powszechnych.

Komisja Europejska uznała, że ten nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów narusza prawa UE i 25 października 2019 r. wniosła skargę do TSUE w tej sprawie.

TSUE poinformował też w środę, że Komisja zastrzegła sobie prawo do złożenia dodatkowego wniosku o nałożenie okresowej kary pieniężnej, w przypadku gdyby Polska nie zastosowała w pełni środków tymczasowych.

TSUE postanowił, że Polska ma natychmiast zawiesić przepisy dotyczące Izby Dyscyplinarnej SN. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska. Według polskiego rządu był on nieuzasadniony, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#TSUE #Piotr Muller #SN #izba dyscyplinarna

redakcja