Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy przeprowadziło badania na grupie Polaków w wieku 18–25 lat (z 25 szkół średnich i uniwersytetów). Celem była próba zdiagnozowania, jaką ofertę wojsko musi zaproponować młodym, aby służba wojskowa była dla nich atrakcyjna.
Badanym zadano pytanie - "Co według ciebie szczególnie zniechęca młodych ludzi przed wstąpieniem do wojska". Najwięcej ankietowanych - 29 proc. - stwierdziło, że "ciągła dyspozycyjność". Kolejne odpowiedzi to "częste zmiany miejsca zamieszkania", "hierarchiczna struktura wojska", "pobudki światopoglądowe" - stwierdziło tak odpowiednio: 21, 14 i 12 proc. badanych.
Co drugi młody Polak gotowy wstąpić do wojska
Jednocześnie na pytanie "Co byś zrobił w razie wybuchu konfliktu zbrojnego na terytorium Polski" 48 proc. badanych stwierdziło, że "zgłosiłoby się do wojska, celem przeszkolenia i wzięcia czynnego udziału w konflikcie z bronią w ręku". Kolejne 26 proc. "wyjechałoby z kraju", 19 proc. "udzielałoby się w organizacji charytatywnej", a 5 proc. badanych pozostałoby biernych.
To wzrost w stosunku do ubiegłych lat. Pytanie o to, czy pozostaliby na miejscu w razie wybuchu wojny, by bronić kraju, młodym Polakom zadano w maju ub. r. Wówczas na tak było 36 proc.
"Młode pokolenie zostało zmapowane, to ono za kilka lat będzie decydowało o tym, jak będzie wyglądało państwo oraz o jakości Sił Zbrojnych" - stwierdził gen. dyw. dr Karol Dymanowski, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP. "Badanie rysuje obraz pokolenia, które dba głównie o komfort życia" - dodał.
Badanie ankietowe zostało przeprowadzone na grupie 1200 uczniów szkół średnich i studentów w wieku 18-25 lat.