Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Merkel i Morawiecki dotarli do Auschwitz. Świat kolejny raz dowie się o zbrodniach III Rzeszy

Kanclerz Angela Merkel oraz premier Mateusz Morawiecki dotarli do byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. W miejscu zagłady Żydów i męczeństwa Polaków oraz innych narodów oddadzą hołd tym wszystkim, którzy stracili tam życie.

Twitter/@Auschwitz_Memorial

Niemiecka kanclerz i premier RP przyjadą do Miejsca Pamięci na zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau, która odchodzi 10-lecie działalności. Uroczystość jubileuszowa rozpocznie się w piątek w południe w historycznym budynku tzw. centralnej sauny, gdzie podczas istnienia obozu Niemcy rejestrowali więźniów.

"Będzie to pierwsza wizyta kanclerz Merkel oraz trzecia w historii wizyta urzędującego niemieckiego kanclerza w obozie Auschwitz" - zwrócił uwagę w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Jak dodał, podczas uroczystości przemawiać będą zarówno Morawiecki jak i Merkel.

Uroczystość będzie okazją, aby szefowie obu rządów przypomnieli światu o zbrodniach popełnionych w Auschwitz i innych obozach przez nazistowskie Niemcy, o milionach ich ofiar, o tym jak ważne jest to, byśmy o nich pamiętali, a także byśmy odważnie głosili prawdę o tych czasach i sprzeciwiali się próbom zakłamywania historii

- oświadczył Jabłoński.

Merkel i Morawiecki przed uroczystością zwiedzą były niemiecki obóz Auschwitz I i oddadzą tam hołd pomordowanym składając wieńce przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. Niemcy rozstrzelali w tym miejscu wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

Na teren byłego obozu Auschwitz I wejdą przez historyczną główną bramę zwieńczoną napisem "Arbeit macht frei". Zwiedzą muzealną ekspozycję. Ukazuje ona m.in. przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości – Polaków, Żydów, Romów i jeńców sowieckich, a także opisuje masową zagładę Żydów.

Po uroczystości, w piątkowe popołudnie, przywódcy złożą znicze przy Pomniku Ofiar między ruinami dwóch największych komór gazowych w byłym Auschwitz II-Birkenau, miejscu zagłady setek tysięcy Żydów. Zobaczą tam m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych, z których większość kierowali na śmierć.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W 1979 r. to miejsce pamięci zostało wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób, w tym ok. 405 tys. Polaków i 76 tys. Niemców.

Angela Merkel jest trzecim kanclerzem Niemiec, który odwiedziła były obóz Auschwitz. Wcześniej byli tu Helmut Schmidt i - dwukrotnie - Helmut Kohl.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Auschwitz #Mateusz Morawiecki #Angela Merkel

redakcja