Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Manipulacja Gazety.pl ws. jurysdykcji karnej nad żołnierzami USA w Polsce. MON oczekuje sprostowania

Polska nie zrzekła się jurysdykcji karnej nad żołnierzami USA, którzy będą stacjonowali w Polsce - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Obrony Narodowej. To odpowiedź na manipulację, jaka znalazła się w artykule „Zrezygnowaliśmy z prawa do sądzenia żołnierzy USA. Poza jednym wyjątkiem”, który ukazał się na portalu Gazeta.pl.

Red. Maciej Kucharczyk w swoim artykule zamieścił zapis z umowy zawartej 15 sierpnia 2020 r. przez ministra Mariusza Błaszczaka i sekretarza Michaela Pompeo. Z tej wynika jasno, że Polska w każdym przypadku, który uzna za szczególnie ważny, sprawuje jurysdykcję karną nad żołnierzami USA.

Reklama

„Stwierdzenie autora, że „Nie oznacza to całkowitego wyjęcia żołnierzy USA spod polskiego prawa, ale na co dzień w praktyce owszem” jest nieprawdziwe”

- czytamy w oświadczeniu resortu.

MON przyznaje, że „jedyny wyjątek od zasady sprawowania jurysdykcji karnej przez Polskę, dotyczy czynów lub zaniechań popełnionych w ramach wykonywania obowiązków służbowych”.

Jest to zasada obowiązująca we wszystkich państwach NATO, gdyż wynika z Umowy NATO SOFA z 1951 r. Takie same przepisy obowiązują np. polskich żołnierzy biorących udział w misjach poza granicami kraju. Dodatkowo, w porównaniu do poprzedniej umowy o statusie Sił Zbrojnych USA w Polsce z 2009r., negocjowanej przez rząd PO-PSL, wprowadzono dodatkowe rozwiązania korzystne dla Polski. W przypadku prowadzenia postępowania przed sądem amerykańskim, Stany Zjednoczone mają obowiązek zapewnienia tych samych zasad traktowania osób poszkodowanych lub świadków, jakie obowiązują w stosunku do obywateli USA”

- wskazuje dalej.

Resort informuje o świadomości niechęci autora artykułu wobec obecnego kierownictwa MON.

„Wiemy, że portal internetowy Gazeta.pl często korzysta z sensacyjnych, lecz mijających się z prawdą tytułów, by przyciągnąć użytkowników. Oczekujemy jednak rzetelności dziennikarskiej i liczymy, że artykuł pt. „Zrezygnowaliśmy z prawa do sądzenia żołnierzy USA. Poza jednym wyjątkiem” zostanie sprostowany”

- czytamy.

Pełna treść oświadczenia TUTAJ.

Źródło: niezalezna.pl, gov.pl
Reklama