Naczelna Izba Lekarska wystosowała do minister zdrowia pismo, w którym apeluje, żeby do końca roku "szpitale miały zapewnione finansowanie świadczeń zdrowotnych udzielanych ponad ryczałt". To głównie pilne zabiegi ratujące życie i niezaplanowane operacje.
W związku z napływającymi do samorządu lekarskiego niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministra Zdrowia, aby w roku 2024 szpitale miały zapewnione finansowanie świadczeń zdrowotnych udzielanych ponad ryczałt systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), tj. ratujących życie oraz świadczeń szpitalnych wynikających z pilnych wskazań medycznych.
Lekarze podkreślili także, że nie godzą się na to, żeby trudna sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia uderzyła w polskie szpitalnictwo i skutkowała pogorszeniem dostępności do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów.
W dalszej części pisma wskazali, że "obecnie przekazano jedynie informację o uruchomieniu procedury finansowania świadczeń nielimitowanych za drugi kwartał 2024 roku i zapewnieniu zdolności do finansowania świadczeń nielimitowanych za trzeci kwartał 2024 r.".
Brak natomiast jednoznacznych zapewnień odnośnie dofinansowania szpitalom nadwykonań ryczałtu PSZ
PSZ to podstawowe szpitalne zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej, czyli potocznie rozumiane leczenie w placówce.
Opieka świadczona powyżej wyliczonego ryczałtu może dotyczyć m.in. pilnych, nieplanowanych wcześniej zabiegów ratujących życie.
💬 W związku z napływającymi do samorządu lekarskiego niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali Prezydium @NaczelnaL apeluje do minister @Leszczyna, aby w roku 2024 szpitale miały zapewnione finansowanie świadczeń zdrowotnych… pic.twitter.com/PGIvu0ALvh
— Naczelna Izba Lekarska (@NaczelnaL) October 8, 2024