Naczelna Izba Lekarska wystosowała do minister zdrowia pismo, w którym apeluje, żeby do końca roku "szpitale miały zapewnione finansowanie świadczeń zdrowotnych udzielanych ponad ryczałt". To głównie pilne zabiegi ratujące życie i niezaplanowane operacje.
W związku z napływającymi do samorządu lekarskiego niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministra Zdrowia, aby w roku 2024 szpitale miały zapewnione finansowanie świadczeń zdrowotnych udzielanych ponad ryczałt systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), tj. ratujących życie oraz świadczeń szpitalnych wynikających z pilnych wskazań medycznych.
– czytamy w piśmie NIL.
Lekarze podkreślili także, że nie godzą się na to, żeby trudna sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia uderzyła w polskie szpitalnictwo i skutkowała pogorszeniem dostępności do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów.
W dalszej części pisma wskazali, że "obecnie przekazano jedynie informację o uruchomieniu procedury finansowania świadczeń nielimitowanych za drugi kwartał 2024 roku i zapewnieniu zdolności do finansowania świadczeń nielimitowanych za trzeci kwartał 2024 r.".
Brak natomiast jednoznacznych zapewnień odnośnie dofinansowania szpitalom nadwykonań ryczałtu PSZ
– wskazują medycy.
PSZ to podstawowe szpitalne zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej, czyli potocznie rozumiane leczenie w placówce.
Opieka świadczona powyżej wyliczonego ryczałtu może dotyczyć m.in. pilnych, nieplanowanych wcześniej zabiegów ratujących życie.
💬 W związku z napływającymi do samorządu lekarskiego niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali Prezydium @NaczelnaL apeluje do minister @Leszczyna, aby w roku 2024 szpitale miały zapewnione finansowanie świadczeń zdrowotnych… pic.twitter.com/PGIvu0ALvh
— Naczelna Izba Lekarska (@NaczelnaL) October 8, 2024