Europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS) ocenił, że wystąpienie Janusza Wojciechowskiego podczas wysłuchania i jego odpowiedzi na pytania europosłów były bardzo dobre. Podkreślił jednak, że w PE jest także polityka i ta polityka „ma swoje prawa”. Jak informowały źródła Polskiej Agencji Prasowej, Wojciechowski usłyszy dodatkowe pytania po wysłuchaniu. Dopiero później zostanie podjęta decyzja ws. jego kandydatury.
Kandydat na komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski nie dostał we wtorek zielonego światła od koordynatorów komisji rolnictwa, co mogłoby zakończyć procedurę jego przesłuchania. Europosłowie żądają, by odpowiedział na dodatkowe pytania.
Nie było większości 2/3. Do jutra do południa grupy polityczne mają czas na zgłaszanie dodatkowych pytań. Potem zostaną one przekazane szefowi PE i dalej do KE. Koordynatorzy chcą mieć odpowiedzi na tyle wcześnie, by móc je ocenić na spotkaniu we wtorek 8 października.
- informują źródła w europarlamencie.
Dziś w komisji ds. rolnictwa PE odbyło się wysłuchanie Wojciechowskiego. Kuźmiuka poproszono o skomentowanie opinii po przesłuchaniu polskiego kandydata, według których jego wystąpienie i odpowiedzi były bardzo ogólne.
Europoseł PiS nie zgodził się jednak z taką oceną.
- Bardzo dobre wystąpienie, pokazujące m.in konieczność opracowania strategii Wspólnej Polityki Rolnej do roku 2050. W sytuacji, gdy jest np. strategia energetyczna, powinna być także strategia w zakresie rolnictwa. To zostało bardzo dobrze przyjęte. Także zobowiązanie, że w ciągu 100 dni opracowany zostanie raport dotyczący stanu Wspólnej Polityk Rolnej
- wskazał.
Dodał, że odpowiedzi Wojciechowskiego były merytoryczne.
- Nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Czuję oczywiście, że jest w tym gmachu także polityka. A polityka ma swoje prawa. Zobaczymy
- dodał.
Kuźmiuk ocenił też, że wystąpienia i odpowiedzi w takiej instytucji, jaką jest PE - która jest politycznie bardzo zróżnicowana - muszą być na tyle ogólnikowe, aby nie wywoływać dodatkowych emocji.
- Nie można było powiedzieć, że komisarz ds. rolnictwa rozedrze koszulę i będzie się upominał o poziom środków na wspólną politykę rolną podobny jak w tej perspektywie. Musi się identyfikować z wnioskiem przedstawionym przez poprzednią Komisję
- wskazał.
Po każdym wysłuchaniu przewodniczący danej komisji oraz przedstawiciele grup politycznych (koordynatorzy) spotykają się, by ocenić kandydata. Do otrzymania pozytywnej oceny nominowany potrzebuje poparcia koordynatorów reprezentujących co najmniej dwie trzecie członków komisji. Jeżeli nie będzie takiej większości, kandydat może być poproszony pisemnie o dodatkowe informacje; możliwe jest też zorganizowanie kolejnego wysłuchania.