Do ataku na 7-letnią dziewczynkę doszło w maju 2021 r. przy ulicy Stawki w Warszawie. Dziecko wyszło z placu zabaw przy ul. Inflanckiej za rękę z obcym mężczyzną. Według relacji naszych rozmówców do napaści na tle seksualnym miało dojść na klatce schodowej w jednym z okolicznych bloków.
Ustaliliśmy, że postępowanie Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ w Warszawie w tej sprawie zostało zakończone. Mężczyzna był podejrzany o czyn z art. 197 par. 2 i 3 pkt 2 k.k. który mówi:
Art. 197
§ 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia:
1. wspólnie z inną osobą,
2. wobec małoletniego poniżej lat 15,
3. wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
§ 4. Jeśli sprawca czynu określonego w § 1-3 działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.
Zgodnie z wyrokiem Sąd Okręgowy w Warszawie VIII Wydział Karny uznał Yosinkhana N. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to na mocy art. 197 § 2 i 3 pkt 2 k.k. skazał go, a na mocy art. 197 § 3 pkt 2 k.k. w zw. z art. 11 § 3 k.k wymierzył mu karę siedmiu lat pozbawienia wolności
– usłyszeliśmy w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
Art. 11.
§ 1. Ten sam czyn może stanowić tylko jedno przestępstwo.
§ 2. Jeżeli czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy karnej, sąd skazuje za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.
§ 3. W wypadku określonym w § 2 sąd wymierza karę na podstawie przepisu przewidującego karę najsurowszą, co nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu innych środków przewidzianych w ustawie na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.
Sąd zaliczył skazanemu na poczet kary okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie od dnia 10 maja 2021 r. do dnia 13 lipca 2022 r.
Dodatkowo na podstawie art. 46 § 2 k.k. orzekł nawiązkę w wysokości 40 tys. zł na rzecz pokrzywdzonej.
Art. 46 mówi:
Art. 46
§ 1. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.
§ 2. Jeżeli orzeczenie obowiązku określonego w § 1 jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. W razie gdy ustalono więcej niż jedną taką osobę, nawiązki orzeka się na rzecz każdej z nich.
§ 3. Orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia na podstawie § 1 albo nawiązki na podstawie § 2 nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego.
W sprawie złożono apelacje od wyroku. Wyrok jest nieprawomocny.
Pod koniec października Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił przedłużyć stosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec oskarżonego Y. N. na okres kolejnych sześciu miesięcy, tj. do dnia 02 maja 2023 r. godz. 20:50.
Źródło: niezalezna.pl,
#Polska #pedofil #wyrok
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Gradus