W październiku 2020 r. po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji w wielu polskich miastach odbywały się protesty. Niestety, pro-aborcyjne środowiska wkroczyły także do świątyń. W poznańskiej katedrze doszło do zakłócania mszy świętej. Uczestnicy protestu wznosili okrzyki i rozrzucali ulotki.
Proboszcz parafii katedralnej ks. Ireneusz Szwarc poprosił przybyłych o zakończenie zakłócania mszy. "To wy jesteście bezbożnikami! Barbarzyńcy" - odpowiedzieli uczestnicy wiecu. Po kilku minutach ks. Szwarc poinformował, że w związku uniemożliwieniem godnego sprawowania mszy św., w związku ze złamaniem przepisów sanitarnych oraz aby nie doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu przerywa odprawianie mszy św. Udzielił parafianom dyspensy i poprosił wiernych o opuszczenie katedry.
Zarzuty w związku ze złośliwym przeszkadzaniem publicznemu wykonywaniu aktu religijnego usłyszały 32 osoby. Oskarżeni zostali jednak uniewinnieni przez sędzię Joannę Knobel. Sędzia stwierdziła, że postępowanie dowodowe... "nie wykazało złośliwości" protestujących, którzy chcieli wyrazić swoje niezadowolenie z wyroku TK. Dodała, że oskarżeni protestowali, jednak zachowując "powagę i szacunek" do miejsca, w którym przebywali, a ponadto na czas protestu wybrali moment kazania. Wskazała też hasła na transparentach, jakie przynieśli ze sobą protestujący, twierdząc, że "nie podżegały do nienawiści, ani nie atakowały religii w sposób obelżywy".
Tymczasem w poznańskiej Katedrze... ✊#Strajkobiet#Kościół pic.twitter.com/i5l8wbhLIp
— Grupa Stonewall (@GrupaStonewall) October 25, 2020
Wyrok wydany przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu nie jest prawomocny. Wzbudził jednak sporo emocji. Pojawił się nawet wniosek, by... wysłać sędzię Knobel na szkolenie.
- Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości skierowania wymienionej na szkolenie z zakresu prawa konstytucyjnego, obejmującego w szczególności ochronę kultu religijnego, statuowanej przepisem art. 53 ust. 2 Konstytucji RP
– napisała w piśmie do prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.
Sędziowie są niezawiśli w zakresie oceny dowodów i wykładni prawa. Wyrok S. J.Knobel podlega kontroli instancyjnej. Zatem reakcja może być tylko taka👇 pic.twitter.com/XdGpT8y3Sc
— Krajowa Rada Sądownictwa (@KRS_RP) March 14, 2023
Artykuł, na który powołuje się przewodnicząca KRS, ma następujące brzmienie: "Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują".