Nie ulega wątpliwości, że funkcjonariusze policji otrzymują często dość dziwne i nietypowe wezwania, jednak to, co zastali na miejscu tym razem, niejednego wprawiłoby w osłupienie. Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, stołeczni kryminalni trafili na trop zaginionego zabytku pochodzącego z X wieku. Pochodząca z najstarszego kościoła na Mazowszu kropielnica z różowego granitu jak gdyby nigdy nic została wkopana w ogródku i pełniła rolę... oczka wodnego.
Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z Krajowego Wykazu Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem, który jest prowadzony przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także współpracują z muzeami. Na przestrzeni ostatnich lat odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów, dzieł sztuki oraz obiektów kultury narodowej, których wartość można szacować w milionach euro.
Ważąca prawie tonę kropielnica została odnaleziona w przydomowym ogródku. Stanowiła element ozdobny ogrodu. Wykonana jest z różowego granitu i posiada charakterystyczne wgłębienie. Pochodzi najprawdopodobniej z najstarszego kościoła na Mazowszu. pic.twitter.com/1riVAdTMqI
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) 7 czerwca 2018
- Tym razem policjanci uzyskali informację, że na posesji w podwarszawskiej miejscowości może się znajdować element kropielnicy, wykonany z różowego granitu z charakterystycznym wgłębieniem, pochodzący być może nawet z X wieku. Z posiadanych informacji zabytek mógł pochodzić z kościoła św. Wojciecha, najstarszego kościoła na Mazowszu – informuje biuro prasowe stołecznej policji.
Kropielnica, a właściwie aspersorium, bo taka jest liturgiczna nazwa odnalezionego przez policję przedmiotu to kamienne lub metalowe naczynie ze święconą wodą, umieszczone na trwale w przedsionku kościoła (kruchcie). Czasem występuje także jako zagłębienie w ścianie mające formę naczynia.
Zabytek faktycznie znajdował się we wskazanym miejscu. W jednej z podwarszawskich miejscowości, ktoś zrobił sobie z niej „ozdobę” przydomowego ogrodu. Jak się dowiadujemy, ważąca prawie tonę kropielnica została zabezpieczona i została już przekazana dyrekcji Muzeum Ziemi Błońskiej.
- Sprawa jest kontynuowana przez policjantów wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim – informuje policja.
Stołeczni kryminalni po raz kolejny odzyskali cenny obiekt dziedzictwa kultury narodowej. Dzięki współpracy funkcjonariuszy z pracownikami Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych @UniWarszawski do Muzeum Ziemi Błońskiej trafiła kropielnica z X wieku. pic.twitter.com/sKWM7waAzy
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) 7 czerwca 2018