10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

KE zaakceptowała wszystkie programy operacyjne Polski w perspektywie 2021-2027

Komisja Europejska zaakceptowała wszystkie nowe programy operacyjne Polski w perspektywie 2021-2027, w tym 16 regionalnych i osiem krajowych - przekazało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort zapewnia, że środki z polityki spójności nie są zagrożone, a do Polski wpłynęły zaliczki w wysokości 1 mld euro.

pixabay.com

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że w ramach poszczególnych celów polityki spójności przypisane zostały tzw. warunki podstawowe, których wypełnienie na poziomie państwa członkowskiego umożliwia korzystanie z refundacji. Polska przedstawiła dotychczas do Komisji Europejskiej samooceny uznające spełnienie wszystkich 20 warunków podstawowych.

„KE uznała za spełnione 16 z 20 obowiązujących Polskę warunków podstawowych. W przypadku pozostałych 4 warunków, w tym dotyczącego Karty Praw Podstawowych (KPP), toczy się dialog z KE zmierzający do uznania ich za spełnione”

– wskazało ministerstwo.

Dodało, że prowadzony jest aktywny dialog z Komisją Europejską w sprawie spełnienia warunku dotyczącego Karty Praw Podstawowych.

Jak zaznaczono, każda z dotychczas przygotowanych i przekazanych samoocen spełnienia tego warunku wskazywała i uzasadniała, że warunek został uznany za spełniony.

Resort poinformował, że Komisja Europejska zaakceptowała Polsce wszystkie nowe programy operacyjne w perspektywie 2021-2027, w tym 16 regionalnych i osiem krajowych.

"Wpłynęło do naszego kraju już ponad 1 mld euro w formie zaliczek na realizację programów"

- podkreślono. „Bardzo intensywnie pracujemy nad przygotowaniami do rozpoczęcia wdrażania programów: odbywają się posiedzenia komitetów monitorujących przyjmujących kluczowe dokumenty dla programów, trwa przygotowanie dokumentów wdrożeniowych, wkrótce rozpoczną się pierwsze nabory projektów. Polityka spójności podąża normalną ścieżką, tak jak to było w poprzednich perspektywach finansowych UE. Dzieje się to z pewnym opóźnieniem, ale wynika ono z prac KE i dotyczy też innych państw” – wyjaśniło MFiPR.

Zgodnie ze stanowiskiem zawartym we wszystkich przygotowywanych dotąd samoocenach dla warunku dotyczącego KPP - wskazał resort - Polska podtrzymuje stanowisko, że istniejące rozwiązania na poziomie państwa członkowskiego oraz zaproponowane dodatkowe działania w obszarze funduszowym zapewniają spełnienie warunku dotyczącego stosowania KPP.

Przypomniano, że zgodnie z przepisami państwa członkowskie oceniają spełnienie warunków oraz przedstawiają argumentację i uzasadnienie, jeżeli uznają dany warunek za spełniony.

„Byłoby działaniem pozbawionym jakiejkolwiek logiki, gdyby nasz kraj w samoocenach spełnienia danego warunku wykazywał jego niespełnienie”

– oceniło MFiPR

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Unia Europejska #Komisja Europejska #polityka spójności