Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna Michał Wypij zapowiedział wspieranie innowacyjnych firm w mieście, m.in. produkujących sprzęt medyczny. Wypij chce promować Olsztyn jako miasto zdrowia.
Michał Wypij przekonywał w środę, że Olsztyn powinien zmierzać w kierunku miasta słynącego z dobrej medycyny, z leczenia na wysokim poziomie.
"Olsztyn może i powinien szukać nowych impulsów rozwojowych, bo mamy piękne warunki przyrodnicze, mamy Collegium Medicum i młodych lekarzy, którzy najlepiej w kraju zdają egzamin końcowy lekarski. Mamy na miejscu wybitnych lekarzy i ich osiągnięcia, i mamy plan rządowy i Plan Morawieckiego, które mówią o tym, by szukać swoich ścieżek rozwojowych przy użyciu nowych technologii" - mówił Wypij, który zorganizował konferencję w siedzibie firmy Dramińsk produkującej urządzenia medyczne, w tym ultrasonografy.
"Co najważniejsze, mamy w Olsztynie przedsiębiorców lokalnych, którzy są liderami w swojej klasie na całym świecie w zakresie usług medycznych. Dlatego ważne, by wykorzystać okazję, przed którą stoi Olsztyn i zdecydować się na krok do przodu i szukanie okazji rozwojowej” - zaznaczył polityk. W ostatnim czasie firma ta wyprodukowała i opatentowała ultrasonotomograf, który służy do badań w kierunku raka piersi u kobiet.
Firma Dramiński mieści się w olsztyńskiej dzielnicy domków jednorodzinnych Dajtki. Firma, w której pracuje 60 osób zajmuje 3 domki jednorodzinne, a nowoczesne i cenione przez medyków urządzenia produkowane są w piwnicach przystosowanych do produkcji aparatury oraz w garażach. Wiceprezes firmy Andrzej Wiktorowicz powiedział PAP, że firma chciała kupić działkę, by zbudować nową siedzibę, ale okazało się to niemożliwe, ponieważ w tym miejscu miały stanąć bloki. W efekcie firma kupiła działkę poza Olsztynem i tam buduje halę produkcyjną. Wiktorowicz przyznał, że takie firmy jak Dramiński potrzebują wsparcia samorządu.
Wypij zadeklarował, że jako prezydent będzie współpracował z uczelnią, by wspierać kształcenie kadr dla takich firm, ja Dramiński oraz wspierał rozwój samych firm wykorzystujących nowoczesne technologie.
"Olsztyn może leczyć siebie, ale i całą Polskę, a firma, w której gościmy pokazuje, że może eksportować produkty, które pozwalają leczyć ludzi i zwierzęta na całym świecie. Olsztyn może być miastem, które będzie się opierało na medycynie. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma mechanizmy, które pozwalają samorządowi wspierać takie ambitne projekty a Michał Wypij wie, jak to zrobić" - powiedział obecny na konferencji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Wypij na wcześniejszych spotkaniach deklarował, że będzie dążył do rozwoju olsztyńskiej medycyny.
W wyborach na prezydenta Olsztyna startuje ośmiu kandydatów: Beata Bublewicz (Koalicja Obywatelska); Monika Falej z Komitetu Wyborczego Wyborców "Wspólny Olsztyn", Michał Wypij (Zjednoczona Prawica); miejski radny Krzysztof Kacprzycki (SLD); poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz'15); Czesław Małkowski (własny komitet), Tomasz Pitura (Komitet Wyborczy Wyborców Olsztyn Kocham), a także obecny prezydent Piotr Grzymowicz (własny komitet, popierany przez PSL).