Podczas sejmowej dyskusji po wystąpieniu premiera Morawieckiego, jako pierwszy głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Wartością centralną i podstawą organizacji naszego społeczeństwa, każdego rodzaju fundamentem na którym to wszystko musi się opierać jest polska rodzina. Rodzina rozumiana tradycyjnie, rodzina która przybiera formy związku kobiety i mężczyzny i w żadnym wypadku nie można przyjąć, o tym mówił premier, że marginalne zjawiska mają stanowić normy - mówił J. Kaczyński.
W swoim wystąpieniu podczas debaty nad expose premiera Mateusza Morawieckiego, Kaczyński podkreślił, że obecnie w Polsce mamy do czynienia sytuacją, "która otwiera możliwości działań, które będą zmierzały właśnie ku temu, o czym przez cały czas i w przemówieniu [M.Morawieckiego - red.] i w tym moim krótkim wystąpieniu była jest i będzie mowa".
- Są przesłanki pozytywnej decyzji dotyczącej wzięcia przez Polskę udziału w tym wielkim wyścigu, wyścigu technologii, wyścigów zmian gospodarczych innego rodzaju, wyścigów w których atutami - monetami można powiedzieć - będą talenty i są już talenty i zdolności innowacyjne, przedsiębiorczość, siła nauki i jej powiązania z gospodarką.
- wskazywał prezes PiS.
- Przesłanki istnieją. Polska jest dzisiaj zarówno pod względem społecznym, jaki pod względem gospodarczym inna niż 4 lata temu
- dodał Kaczyński.
Prezes PiS odniósł się także do słów premiera, dotyczących rodziny i wychowania dzieci.
- Wartością centralną i podstawą organizacji naszego społeczeństwa, każdego rodzaju fundamentem na którym to wszystko musi się opierać jest polska rodzina. Rodzina rozumiana tradycyjnie, rodzina która przybiera formy związku kobiety i mężczyzny i w żadnym wypadku nie można przyjąć, o tym mówił premier, że marginalne zjawiska mają stanowić normy.
- mówił J. Kaczyński.
Po godz. 13 rozpoczęła się sejmowa debata nad expose premiera Mateusza Morawieckiego. Debata została zaplanowana do godz. 20.
W debacie nad expose Morawieckiego - Prawu i Sprawiedliwości przysługuje 117 minut wystąpienia, Koalicji Obywatelskiej – 68 minut, Lewicy – 28, Koalicji Polskiej-Polskiemu Stronnictwu Ludowemu-Kukiz15 – 18 minut, a Konfederacji – 9 minut.
Zgodnie z Regulaminu Sejmu w debacie, poza kolejnością posłów zapisanych do udziału w dyskusji, marszałek Sejmu może udzielić głosu wyłącznie premierowi. Posłowie będą mogli także kierować pytania do premiera, po których głos będzie mógł zabrać wyłącznie szef rządu.
Wieczorem Sejm zagłosuje nad wnioskiem o udzielenie nowej Radzie Ministrów wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.