- Potencjał polskiej wsi wciąż nie jest uwolniony i wykorzystany - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas otwarcia konferencji pt. „Jak uwolnić potencjał wsi?” Marszałek dodał, że to ludzie są najcenniejszym zasobem polskiej wsi.
Rolnictwo jest niezwykle ważnym obszarem naszego życia, nie zawsze dostrzeganym przez polityków
- powiedział marszałek Senatu podczas otwarcia konferencji pt. „Jak uwolnić potencjał wsi" oraz podsumowaniu konkursu „Sołtys roku 2018”.
Dziękując organizatorom za przygotowanie kolejnej konferencji o polskim rolnictwie, Karczewski dodał, że "nie sposób nie wspomnieć o roli wsi w życiu społecznym". Zaznaczył, że "polska wieś rozwija się, jest coraz bardziej zasobna, jest coraz lepiej zorganizowana, ale jej potencjał nie jest jeszcze w pełni uwolniony i wykorzystany".
Największym zasobem wsi są ludzie, widzę wielką pasję, z jaką - również młodzi ludzie - angażują się w życie społeczne i obywatelskie w swojej wsi, swojej gminy i swojego miasta
- podkreślił.
Marszałek wskazał, że "udział mieszkańców wsi w wyborach do parlamentu europejskiego pokazał, jak bardzo interesujemy się tym, co dzieje się wokół nas".
To jest niezwykle obiecujące
- dodał.
Organizatorem konferencji pt. "Jak uwolnić potencjał wsi?" są: senackie komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów i redakcja „Gazety Sołeckiej”. Celem konkursu "Sołtys roku" jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, postaw obywatelskich i troska o rozwój małych ojczyzn.