Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Jak niemiecka policja działa na terenie Polski? Od stycznia skala przerzutu migrantów wzrosła

Niemiecki policjanci nie stacjonują na stałe w Polsce, ale – razem z polskimi funkcjonariuszami – biorą udział w patrolach w naszym kraju, przekazują też migrantów Straży Granicznej. Działają wspólne jednostki, operujące po obu stronach granicy.

Niemiecka policja
Niemiecka policja
photo by Staff Sgt. Timothy Moore - nara.getarchive.net

Niedawno w mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym zarejestrowano samochód niemieckiej policji, poruszający się ulicami Gubina. Film, na którym widać obce służby w Polsce, nie uspokaja opinii publicznej. 

Jak poinformowała portal Niezależna.pl Komenda Główna Policji na Dolnym Śląsku oraz w województwie lubuskim nie stacjonują „niemieccy policjanci ani na stałe, ani czasowo”. 

Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę

Funkcjonariusze Lubuskiej Policji ściśle współpracują jednak z policjantami z Niemiec np. w ramach wspólnych patroli w Gubinie/Guben, pościgów transgranicznych, czy w Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku.

Również w garnizonie zachodniopomorskim nie stacjonuje na stałe żaden niemiecki funkcjonariusz Policji. Także i na tym terenie, prowadzone są wspólne patrole składające się z polskich i niemieckich funkcjonariuszy. Jednostkami policji z garnizonu zachodniopomorskiego biorącymi udział w patrolach są komendy powiatowe Policji w Gryfinie (współpraca z Brandenburgią), w Policach i Komenda Miejska Policji w Świnoujściu (współpraca z Policją z obszaru Meklemburgii-Pomorza Przedniego). W roku 2024 r. odbyło się 71 wspólnych patroli. 

Współpraca jest rozszerzana - od 1 czerwca 2024 r. Komenda Miejska Policji w Świnoujściu wraz z Policją z komisariatu w Heringsdorf (Meklemburgia-Pomorze Przednie) otworzyła wspólny polsko-niemiecki zespół policyjny, składający się z 6 funkcjonariuszy Policji (3 z Polski i 3 z Niemiec), który pełni codzienne służby na obszarze Miasta i Gminy Świnoujście oraz wyspy Uznam w trybie ciągłym. 

Straż Graniczna odbiera migrantów

Odbieraniem osób od niemieckiej policji na podstawie umów o readmisji i porozumienia Dublin III zajmuje się polska Straż Graniczna.

Funkcjonariusze Straży Granicznej współdziałają z Policją Federalną Niemiec na terytorium Polski na podstawie Umowy zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych z 2014 r.

W ramach Placówki Straży Granicznej w Szczecinie funkcjonuje Wspólna Polsko- Niemiecka Placówka z siedzibą w Pomellen. W jej skład wchodzą zarówno funkcjonariusze polskiej SG ze Szczecina, jak i niemieccy funkcjonariusze z Inspekcji Policji Federalnej w Pasewalku.

Jak wygląda ta współpraca w praktyce? Zapytaliśmy o to Morski Oddział Straży Granicznej, który odpowiada za 169-kilometrowy odcinek granicy lądowej z Niemcami.

Wspólne patrole realizowane są zarówno na terytorium Polski jak i Niemiec, natomiast pozostałe nw. zadania realizowane są po stronie niemieckiej z uwagi na to, że opisana wspólna placówka ma swoją siedzibę w budynku Rewiru Policji Federalnej usytuowanym w Niemczech, w byłym przejściu granicznym Kołbaskowo/Pomellen

– odpowiedziała rzecznika prasowa Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podobna sytuacja ma miejsce na innym odcinku polsko-niemieckiej granicy. W rejonie służbowej odpowiedzialności Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej funkcjonują obecnie 3 wspólne polsko-niemieckie placówki Straży Granicznej: w Świecku, Tuplicach oraz w Ludwigsdorf - działająca w ramach Placówki SG w Zgorzelcu, gdzie wychodzą do wspólnej służby zarówno funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz niemieckiej policji. 

Efekty współpracy? Portal Niezalezna.pl opisywał statystyki, które przekazały nam dwa oddziały Straży Granicznej, odpowiadające za granicę polsko-niemiecką.

Od stycznia 2024 r. do stycznia 2025 r. funkcjonariusze Placówki SG w Szczecinie przyjęli 260 osób przekazanych na podstawie umów o readmisji i porozumienia Dublin III. „Na naszym terenie od Nowego Roku skala znacznie się zwiększyła, ale za wcześnie podawać konkretne liczby” - usłyszeliśmy.

Więcej udokumentowanych przerzutów ma Nadodrzański Oddział SG. Placówka przekazała nam, że od 1 stycznia 2024 r. do 31 stycznia 2025 r. funkcjonariusze przyjęli 507 osób przekazanych na podstawie umów o readmisji i porozumienia Dublin III.
Dla porównania: Włochy przyjęły od Niemiec z powrotem tylko czterech z kilku tysięcy uchodźców w 2024 r.

Gotowa infrastruktura

Do tego dochodzą sytuacje, gdy niemiecka policja „podrzucała” migrantów w sposób nieuprawniony.  Niemieckie władze chcą przyspieszyć odsyłanie imigrantów. 1 marca rusza ośrodek dla takich osób w Eisenhuettenstadt przy granicy z Polską. 

Służby polskie i niemieckie są już gotowe. Na ukończeniu są Centra Integracji Cudzoziemców w całej Polsce. Na samym Mazowszu będzie ich 6 – zaczną działać w 2025 roku. Do 2029 r. na ten cel trafi, tylko w tym jednym województwie - 105 mln zł. 

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#policja #imigranci

Tomasz Grodecki