Jesienią ruszy ogólnopolska kampania dotycząca bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie – zapowiedział dziś w Katowicach wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. Podkreślał, że najważniejsze są edukacja i prewencja, a rząd nie zamierza ograniczać wolności w sieci.
Andruszkiewicz spotkał się dziś w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim z młodymi ludźmi, aby rozmawiać na temat bezpieczeństwa w internecie. Jak mówił podczas briefingu, postępującej cyfryzacji i informatyzacji towarzyszą także niebezpieczne zjawiska, które są coraz większym wyzwaniem. Wśród głównych zagrożeń wymienił m.in. udostępnianie danych, narażanie się na ataki hakerskie i kradzieże.
Jak mówił, chodzi o to, aby skoordynować działania administracji rządowej, samorządów i instytucji państwa oraz rozmawiać z przedstawicielami młodego pokolenia tak, by wypracować jak najlepsze narzędzia, dzięki którym zagrożenia będą minimalizowane. Ocenił, że kluczowe znaczenie mają edukacja i prewencja.
- Nigdy naszym zadaniem i celem nie będzie wprowadzenie cenzury w internecie. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej jest jak najbardziej za tym, aby internet był strefą wolności i taką strefą wolności zawsze pozostanie
– zaznaczył wiceminister.
Także zastępca szefa śląskiej policji insp. Roman Rabsztyn podkreślał znaczenie prewencji. Ocenił, że planowana przez resort cyfryzacji ogólnopolska inicjatywa, poprzedzona konsultacjami z młodymi ludźmi to dobry pomysł. "Jak uczy doświadczenie naszych działań profilaktycznych, taka forma przygotowania działań jest najskuteczniejsza" – powiedział Rabsztyn i zadeklarował, że policja włączy się w tę inicjatywę.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przypomniał, że młodym ludziom trudno wyobrazić sobie życie bez internetu, urządzeń mobilnych i mediów społecznościowych, co jednak często odbywa się kosztem relacji osobistych. Wieczorek zaznaczył, że powszechny dostęp do internetu jest niezbędny, bo na nim opiera się dziś rozwój.
- Ale – aby to było bezpieczne – naszym zadaniem i powinnością jest informować młodych ludzi, pracować wraz z nimi i uświadamiać im, w jaki sposób unikać zagrożeń, jak się przed nimi chronić, jak być czasem asertywnym, by nie popaść w kłopoty
– wskazał.
Śląski wicekurator oświaty Jacek Szczotka ocenił, że to szkoła powinna upowszechniać wiedzę na temat zagrożeń w internecie i powinna ona docierać także do rodziców, np. podczas spotkań informacyjnych.