Służby ratownicze GOPR donoszą o zmiennych warunkach atmosferycznych panujących w rejonie Karkonoszy. Rankiem słupek rtęci spada tam do -4 stopni Celsjusza, by w ciągu dnia nieznacznie wzrosnąć do zera. Wiatr z zachodu wieje z siłą do 10 metrów na sekundę, a duże zachmurzenie nie przeszkadza w cieszeniu się bardzo dobrą widocznością.
Szlaki w zimowym uścisku
Na Śnieżce zalega śnieg o grubości od 55 do 115 centymetrów, co niejednokrotnie stwarza wyzwanie dla turystów. "Wiatr z kierunków zachodnich, silny. Zachmurzenie duże, widzialność bardzo dobra. Pokrywa śnieżna od 55 cm do 115 cm na Śnieżce, miejscami w zaspach do 2 m. Szlaki częściowo nieprzetarte, w wywianych miejscach lód - miejscami ślisko" - informuje komunikat GOPR. Warunki na szlakach turystycznych zostały określone jako trudne, a istniejące zagrożenie lawinowe jest największe w żlebach i na stokach polodowcowych.
Uwaga na lawiny!
W najbardziej narażonych na lawiny miejscach gór, gdzie zimowy wiatr odłożył najwięcej śniegu, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego pozostaje aktualny. "Warunki na szlakach turystycznych trudne, spadek temperatury zmrozi warstwy wierzchnie, twardo. Szlaki częściowo nieprzetarte, w miejscach wywianych ślisko !!! Zaleca się używania raczków" - ostrzega GOPR.
Zamknięte trasy
Dla bezpieczeństwa wiele szlaków pozostaje zamkniętych, w tym popularne trasy takie jak czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki czy żółty przez Biały Jar. Turystów oczekują objazdy, a w niektórych miejscach wprowadzono dwukierunkowy ruch, by umożliwić bezpieczne przemieszczanie się w trudnych warunkach zimowych.