Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie potwierdził stanowisko Prokuratury Krajowej, że zarejestrowanie w Polsce „małżeństwa” zawartego przez osoby tej samej płci jest niedopuszczalne. Sprawa dotyczyła dwóch kobiet, które pobrały się za granicą. Choć zawarcie związku na prawach równych małżeństwu między osobami tej samej płci dopuszcza prawo w kilkunastu krajach Europy, zgodnie z polską konstytucją małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. Stanowisko w tej sprawie jednoznacznie podtrzymali sędziowie NSA.
Prokuratura Krajowa poinformowała, że Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił stanowisko prokuratury i oddalił skargę kasacyjną dwóch kobiet, które poza granicami kraju zawarły związek małżeński i chciały uznania go w Polsce.
Wcześniej kierownik urzędu stanu cywilnego odmówił kobietom przeniesienia do rejestru stanu cywilnego zagranicznego aktu małżeństwa. Decyzję kierownika USC podtrzymał następnie wojewoda pomorski. Kobiety zaskarżyły decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Ten uznał, że decyzja wydana przez wojewodę jest zgodna z polskim prawem. Kobiety złożyły skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w środę - zgodnie ze stanowiskiem Prokuratury Krajowej - ją oddalił.
„W sprawie wniosków o rejestrację w księgach stanu cywilnego aktu małżeństwa sporządzonego za granicą, zawartego przez osoby tej samej płci, w lutym ubiegłego roku w piśmie skierowanym do wszystkich prokuratorów regionalnych zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand przypomniał, że niedopuszczalne jest przyjęcie przez kierownika urzędu stanu cywilnego oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez osoby tej samej płci” - podała w komunikacie Prokuratura Krajowa.
Prokuratura Krajowa przypomniała, że w art. 1 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, „a przede wszystkim w art. 18 Konstytucji RP w sposób jednoznaczny określono małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety”. Zastępca Prokuratora Generalnego wydał zalecenia, w których przypomniał wszystkim prokuratorom, że „odmawianie wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego aktu małżeństwa sporządzonego za granicą, a zawartego przez osoby tej samej płci, zgodne jest także z orzecznictwem sądów”.