Dosłownie na końcówce kampanii wyborczej portal Onet opublikował materiał dotyczący kandydata na prezydenta RP Karola Nawrockiego, w którym poinformowano, że jest on właścicielem dwóch lokali mieszkalnych.
W artykule zasugerowano również, że jedno z mieszkań – kawalerka o powierzchni 28 m² – zostało nabyte w niejasnych okolicznościach. W odpowiedzi na te doniesienia prezes Instytutu Pamięci Narodowej szczegółowo opisał swoją znajomość z Jerzym Żywickim, od którego pozyskał wspomniany lokal. Sztab wyborczy Nawrockiego zaprezentował publicznie zarówno testament Żywickiego, jak i akt notarialny dokumentujący transakcję.
Dulkiewicz w natarciu
Ba, Karol Nawrocki przekazał publicznie, że mieszkanie zostanie przeznaczone na cele charytatywne. To jednak nie zamknęło ust wściekłej koalicji 13 grudnia - oraz mediów jej sprzyjających. Ataki nie ustają, a w akcję włączyło się również miasto Gdańsk zarządzane przez Aleksandrę Dulkiewicz - z Platformy Obywatelskiej.
Dziś władze Gdańska wezwały Karola Nawrockiego do zawarcia umowy o uiszczenie opłaty za pobyt Jerzego Ż. w domu pomocy społecznej. W skrócie - wzywa do zapłaty za czas pobytu p. Jerzego w DPS-ie. Gdańskie władze, pod wodzą Dulkiewicz, straszą także złożeniem zawiadomienia do prokuratury oraz Rady Izby Notarialnej "w sprawie przejęcia mieszkania przez Nawrockiego".
Reakcja pełnomocnika
Na te doniesienia zareagował pełnomocnik szefa IPN - mec. Bartosz Lewandowski. "Miasto Gdańsk przystępuje do ataku na Karola Nawrockiego w kampanii wyborczej, choć podstaw prawnych zasadniczo brak" - czytamy na początku jego wpisu.
Przytoczył konkretny przepis prawny - art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12.03.2004 r. „Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.
2. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust.
2: a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium, b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2”.
Miasto Gdańsk przystępuje do ataku na @NawrockiKn w kampanii wyborczej, choć podstaw prawnych zasadniczo brak.
— Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) May 9, 2025
Ustawa stanowi, że taki obowiązek opłaty mają np. dzieci.
Zgodnie z art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12.03.2004 r.
„Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu… https://t.co/PwKBCxCyU2