Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

"Gazeta Polska": Ekologia w stylu Tuska. 250-metrowe wiatraki Siemensa nad lasami

Według doniesień portali branżowych Lasy Państwowe przygotowują się do postawienia 2500 turbin wiatrowych na swoim terenie. Wieże tych budowli mają sięgać 250 metrów. Turbiny najprawdopodobniej dostarczy niemiecki Siemens - pisze "Gazeta Polska".

Wiatraki w lasach - nowy pomysł ekipy Tuska
Wiatraki w lasach - nowy pomysł ekipy Tuska
wg - niezalezna.pl

Według Jerzego Fijasa, zastępcy dyrektora generalnego ds. zrównoważonej gospodarki leśnej, projekt ma być realizowany z poszanowaniem przyrody.

„Turbiny będą wyposażone w najnowocześniejsze systemy detekcji, z funkcją hamowania i zatrzymania łopat. Na wieży zostanie zamontowany całodobowy system monitoringu lasu pod kątem ochrony przeciwpożarowej”

– zapewniał w wywiadzie dla portalu teraz-srodowisko.pl. Jednak krytycy wskazują, że lasy w Polsce już dziś są dobrze monitorowane pod kątem pożarów, a dodatkowy system może być zbędny.

 

Kwestia ochrony przyrody to główny temat dyskusji. Eksperci, a także Dariusz Matecki z PiS, ostrzegają, że „wiatraki w lasach to zagrożenie dla nietoperzy i ptaków. Ochrona przed kolizjami czy monitorowanie to tylko doraźne środki, które nie rozwiązują problemu utraty naturalnych siedlisk tych zwierząt”.

Przykłady z krajów skandynawskich, które Lasy Państwowe przywołują jako inspirację, również nie są jednoznaczne. W Norwegii jeden z projektów został zablokowany przez Sąd Najwyższy, który uznał, że narusza on prawa pasterzy reniferów. 

Budowa tak dużej liczby turbin wiąże się także z ogromnymi kosztami. Szacuje się, że realizacja projektu pochłonie około 90 mld zł. Do tego dochodzą problemy logistyczne – transport elementów o gigantycznych rozmiarach wymaga odpowiednich dróg, których w lasach brakuje. Same turbiny to tysiące ton stali i betonu, co może wpłynąć na środowisko w rejonie budowy.

Chociaż w Polsce działa już około 1400 turbin, inwestycja Lasów Państwowych podwoiłaby ten potencjał, czyniąc je istotnym graczem na rynku energii wiatrowej. Czy jednak korzyści środowiskowe i energetyczne przewyższą koszty ekologiczne i społeczne? Więcej o tej kontrowersyjnej inwestycji przeczytacie w najnowszym wydaniu „Gazety Polskiej”

 



Źródło: Gazeta Polska

Jacek Liziniewicz