Radosław Sikorski naprawdę wpadł na ten pomysł. Nawiązując do politycznego protestu pod hasłem "Marsz Tysiąca Tóg" sprzed pięciu lat, zaapelował do ONZ o ustanowienie 11 stycznia... Międzynarodowym Dniem Niezawisłości Sędziowskiej.
"Zwracam się do ONZ z poparciem apelu stowarzyszeń sędziów o ustanowienie dnia 11 stycznia Międzynarodowym Dniem Niezawisłości Sędziowskiej" - powiedział minister w nagraniu opublikowanym na platformie X.
11 stycznia 2020 roku ulicami Warszawy przeszła największa demonstracja sędziów współczesnej Europy.
— Radosław Sikorski 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) January 11, 2025
Wspieram inicjatywę stowarzyszeń sędziów, by uczynić z tej daty symbol - Dzień Niezawisłości Sędziowskiej 🤝@Adbodnar pic.twitter.com/Bpfl0eKVpm
Szef MSZ przypomniał, że 11 stycznia 2020 r. polscy sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele zawodów prawniczych z całej Europy w ramach "Marszu Tysiąca Tóg" przeszli ulicami Warszawy. "Była to największa demonstracja sędziów w dziejach współczesnej Europy" - podkreślił Sikorski.
Jak zaznaczył, data 11 stycznia jest symbolem walki sędziów o zachowanie niezależności sądownictwa, a także symbolem solidarności wszystkich prawników w obronie zasad praworządności. "Wspieram inicjatywę stowarzyszeń sędziów, by uczynić z tej daty symbol - Dzień Niezawisłości Sędziowskiej" - powiedział Sikorski.
"Marsz Tysiąca Tóg" przeszedł ulicami Warszawy 11 stycznia 2020 r. pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy"; był to akt sprzeciwu m.in. wobec procedowanych wtedy w parlamencie zmian w ustawach sądowych. Wśród demonstrantów, oprócz członków upolitycznionych stowarzyszeń, był też m.in. Piotr Najsztub - domagał się niezależności sądów i mógł nie być to przypadek, gdyż sąd uniewinnił go po tym, jak potrącił swoim chevroletem 77-letnią kobietę w październiku 2017 r. jadąc bez prawa jazdy, badań technicznych i ubezpieczenia OC.
Marsz był tak fascynujący, że został pokonany pod względem oglądalności przez... "Sanatorium Miłości" - program emitowany wówczas w TVP.