Tezy raportu cząstkowego komisji ds. rosyjskich wpływów przedstawili jej szef Sławomir Cenckiewicz oraz jej członek gen. Andrzej Kowalski. Komisja ustaliła m.in. ponad wszelką wątpliwość, że SKW uległa wpływom Rosji, że zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad, oraz że korzystając ze zgody premiera Donalda Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB.
Oto najważniejsze tezy przedstawione przez gen. Andrzeja Kowalskiego, szefa SKW w latach 2015-2020, dotyczące współpracy SKW z FSB w latach 2010-2014.
1. Służba Kontrwywiadu Wojskowego, będąc instytucją, której jednym z podstawowych zadań jest ochrona Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej przed zagrożeniami ze strony obcych służb specjalnych, uległa wpływom Federacji Rosyjskiej.
2. Ulegając wpływom Federalnej Służby Bezpieczeństwa, korzystając z przyzwolenia ze strony kierownictwa państwa, w tym zgody prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska na podjęcie współpracy z FSB, szef SKW, generał brygady Janusz Nosek z udziałem swoich podwładnych, między innymi generała brygady Piotra Pietra i pułkownika Krzysztofa Duszy, od roku 2010 zacieśnia kontakty z FSB, co w dniu 13 września 2013 roku doprowadziło do podpisania w Petersburgu Porozumienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego Rzeczypospolitej, a Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej o współpracy i współdziałaniu w obszarze kontrwywiadu wojskowego.
3. Między kwietniem 2010 i 2011 współpraca z FSB prowadzona była bez formalnej zgody Prezesa Rady Ministrów i potwierdzonej w dokumentach wiedzy ministra obrony narodowej.
4. Komisja potwierdza zasadność zarzutów postawionych w grudniu 2017 roku przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie VIII Wydział ds. Wojskowych wobec kierownictwa SKW o to, że zatajono przed Prezesem Rady Ministrów pełny zakres podjętej współpracy, obejmujący szerszy zakres niż wnioskowane.
5. Porozumienie z 2013 roku było szkodliwe dla interesów RP także pod względem pozostawania w kolizji z zobowiązaniami Rzeczpospolitej wobec NATO.