Oto najważniejsze tezy przedstawione przez gen. Andrzeja Kowalskiego, szefa SKW w latach 2015-2020, dotyczące współpracy SKW z FSB w latach 2010-2014.
1. Służba Kontrwywiadu Wojskowego, będąc instytucją, której jednym z podstawowych zadań jest ochrona Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej przed zagrożeniami ze strony obcych służb specjalnych, uległa wpływom Federacji Rosyjskiej.
2. Ulegając wpływom Federalnej Służby Bezpieczeństwa, korzystając z przyzwolenia ze strony kierownictwa państwa, w tym zgody prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska na podjęcie współpracy z FSB, szef SKW, generał brygady Janusz Nosek z udziałem swoich podwładnych, między innymi generała brygady Piotra Pietra i pułkownika Krzysztofa Duszy, od roku 2010 zacieśnia kontakty z FSB, co w dniu 13 września 2013 roku doprowadziło do podpisania w Petersburgu Porozumienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego Rzeczypospolitej, a Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej o współpracy i współdziałaniu w obszarze kontrwywiadu wojskowego.
3. Między kwietniem 2010 i 2011 współpraca z FSB prowadzona była bez formalnej zgody Prezesa Rady Ministrów i potwierdzonej w dokumentach wiedzy ministra obrony narodowej.
4. Komisja potwierdza zasadność zarzutów postawionych w grudniu 2017 roku przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie VIII Wydział ds. Wojskowych wobec kierownictwa SKW o to, że zatajono przed Prezesem Rady Ministrów pełny zakres podjętej współpracy, obejmujący szerszy zakres niż wnioskowane.
5. Porozumienie z 2013 roku było szkodliwe dla interesów RP także pod względem pozostawania w kolizji z zobowiązaniami Rzeczpospolitej wobec NATO.