"Nie żałuję szybkiego nałożenia embarga na rosyjski węgiel. Pokazaliśmy solidarność z Ukrainą, walczącą o nasze bezpieczeństwo i o pokój w całej Europie. Jest to warte tego wysiłku logistycznego, z którym dzisiaj się mierzymy" - powiedział w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Co do sprowadzanego węgla, premier podkreślił, że jest on trzykrotnie sprawdzany.
Na sobotnim briefingu prasowym Morawiecki został zapytany... czy rząd nie rozwiązuje problemów z węglem, które de facto sam stworzył. Premier odpowiedział, że formułując taki zarzut, trzeba by założyć, że to rząd wywołał wojnę na Ukrainie, sam nałożył embargo na rosyjski węgiel, a nie cała Unia Europejska, że to rząd jest winny globalnemu kryzysowi. Ocenił, że formułowanie takich tez jest niewłaściwe.
Morawiecki oświadczył, że "nie żałuje", że embargo na rosyjski węgiel zostało szybko nałożone. Wskazywał przy tym, że popierały to wiosną wszystkie siły polityczne w Polsce.
"Pokazaliśmy, że solidarność z walczącą Ukrainą, która walczy także o nasze bezpieczeństwo i o pokój w całej Europie to nie są puste słowa" - mówił premier. Dodał, że walka Ukraińców jest warta tego wysiłku logistycznego, z którym dzisiaj mierzy się Polska. "Jestem przekonany, że damy radę, że spełnimy nasze obietnice wobec mieszkańców" - zapewnił.
Dodał, że cała logistyka przywozu węgla, który zamawiany jest z 17 różnych kierunków z całego świata, została zbudowana w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia wojny przez Rosję na Ukrainie.
"Tylko w ostatnim tygodniu wyjechało 169 pociągów pełnych węgla do różnych samorządów, elektrociepłowni, elektrowni w całym kraju, 2,7 tys. tirów, 2,7 tys. ciężarówek pełnych węgla rozjechało się po całej Polsce" - powiedział premier.
Przywóz węgla z całego świata, a przede wszystkim z kilku kierunków, odbywa się na zasadzie zamówień certyfikowanej jakości węgla. Jakość tego węgla jest sprawdzana trzykrotnie
- powiedział szef rządu.
Premier Mateusz Morawiecki o medialnych #fakenews nt. węgla #wieszwięcej pic.twitter.com/2FA3mGmnSf
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) October 22, 2022
Szef rządu poinformował, że już ponad tysiąc gmin zadeklarowało odbiór węgla od wskazanych importerów. Przypomniał, że gmina może odebrać węgiel od importera w cenie 1500 zł.
W niektórych przypadkach gminy podpisują umowy ze składami węgla; to też jest możliwe. Pełna elastyczność. Wszystko po to, aby węgiel dotarł do mieszkańców po przyzwoitej cenie, czyli poniżej 2000 zł
- mówił premier.