10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach. Rząd się nie przygotował?

Uczniowie z Ukrainy mają się uczyć polskiego, ale dodatkowe pieniądze trafią do samorządów dopiero w przyszłym roku. Nauczyciele mają mieć zapewnione szkolenia, ale w styczniu. We wrześniu do polskich klas trafią uczniowie z Ukrainy, ale dziś nikt nie wie, ilu ich będzie - tak "przygotowania" rządu relacjonuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Szkoła
Szkoła
Jan Środa - Gazeta Polska

Gazeta przypomniała, że od września dzieci uchodźców z Ukrainy (poza piszącymi ukraińską maturę w roku szkolnym 2024/25) zostaną objęte obowiązkiem nauki w polskim systemie oświaty. Obowiązek szkolny będzie powiązany z wypłatą świadczenia 800 plus.

Wciąż "nie wiadomo"

Według cytowanej przez "DGP" minister edukacji Barbary Nowackiej, nie wiadomo, ilu uczniów trafi do polskich szkół. Według szacunków MEN może to być od 20 do 40 tys., a według szacunków strony ukraińskiej, nawet 160 tys. "Absolutnie w to nie wierzę" – dodała Nowacka.

"DGP" zauważył, że ukraińskie dzieci podlegające obowiązkowi szkolnemu mają prawo m.in. do dodatkowych, bezpłatnych zajęć z nauki języka polskiego. "Dotychczas z nauki korzystało raptem 60 proc. ukraińskich uczniów" - wskazano.

Cytowany przez redakcję prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej dr Jędrzej Witkowski zaznaczył, że potrzebujemy profesjonalizacji nauki języka polskiego jako obcego.

"To obecnie jedyny przedmiot, który nie ma podstawy programowej. W związku z tym nie ma też określonych kwalifikacji nauczycieli, którzy powinni go uczyć, nie ma podręczników dopuszczonych przez MEN i ich finansowania"

– dodał.

Przypomniano, że zgodnie z nowelizacją specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy przewidziano, że od września w szkołach pojawią się asystenci międzykulturowi.

"Resort edukacji nie przewidział dodatkowych funduszy na zatrudnienie asystentów. Po prostu dodano ich do katalogu stanowisk pracy w procedowanym przez MRPiPS projekcie zmian rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych, zakładając, że pieniądze zagwarantowano w Funduszu Pomocy"

– zauważył "DGP".

Dodał, że "dodatkowe pieniądze – według zapowiedzi resortu edukacji – mają trafić do samorządów w nowym roku kalendarzowym".

Wskazano też, że zgodnie z komunikatem MEN, dla nauczycieli przewidziane zostały dodatkowe szkolenia, wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. "Ale to plan, którego dotychczas nie zrealizowano" - zauważa "DGP". Witkowski poinformował, że szkolenia dla nauczycieli będą organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. "Z zapowiedzi resortu wynika, że ruszą od stycznia. Czekamy na szczegółowe informacje i rozwiązania w tej sprawie" – dodał.

"DGP" zwrócił uwagę, że na początku sierpnia w banku ofert pracy w oświacie widniało jedno ogłoszenie o pracę na stanowisku asystenta. Dotychczas, jak zauważono, w szkołach zatrudniały ich przede wszystkim organizacje pozarządowe.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina #Polska #szkoła

az